10 Nisan Polis Bayramı

Bu Sayfayı Paylaş

Polis Bayramı her yıl polis teşkilatı tarafından Yılda 1 kere olmak üzere 10 Nisan Günleri Türkiye’de ki Emniyet Teşkilatı adına kutlanmaktadır. 10 Nisan Polis bayramı Emniyet Mensuplarına özel verilmiştir. Bu tarihin Emniyet Teşkilatı açısından önemi çok büyüktür. 10 Nisan 1845 tarihinde zabıta olarak nitelenen teşkilat yine bu tarihte Polis sıfatıyla ilk defa yer almıştır. İşte bu yüzden Emniyet teşkilatı tarafından tüm bölgelerde bu tarihte teşkilatın bayramı olarak kutlanmaktadır. 

10 Nisan Polis Bayramı Etkinliklerinde Neler Var ?

“Polis Bayramı etkinlikleri” her yıl kutlanmaktadır. Peki kutlanan programa göre nasıl kutlamalar gerçekleşmekte? Programda ki etkinlikler nelerdir ? işte bu ve benzeri soruların cevabını sıralayacak olursak genel anlamda yapılan en önemli etkinlikler:

  • Devletimize ve Milletimize hizmet etmiş aziz şehitlerimizin mezarlarını ziyaret etmek.
  • Vatanı için şehit olmuş Tüm Şehitlerimiz için mevlit okutulması.
  • Gazilerimizin ve şehit yakını ailelerin ziyaret edilmesi.
  • Teşkilatın bu önemli gününde yanında olmak isteyen birçok gönüllü iş adamı veya devlet büyüklerinin Polis Bayramına özel etkinlikler düzenletmesi.
  • İmkanlar dahilinde Teşkilat Mensuplarının kendi aralarında kutlamalar yapması. vb. etkinlikler her yıl 10 nisan polis bayramlarında kutlanmaktadır.

Etkinliklere Kimler Katılabilir ?

10 Nisan Polis Bayramı kutlamaları vatanını ve milletini seven Polis sevgisini kazanmış her birey tarafından kutlanılabilir. Bu kişilerin sevgisi ve  kişilerin aynı zamanda vatanına hizmet eden polislere bağlılığının bir göstergesi olarak kabul edilebilir. Etkinler halka açık kutlamalar şeklinde yapılıyorsa tüm vatandaşlar da bu mutlu günlerde tabi ki de ziyaretlerini sürdürebileceklerdir.

Tüm Polis Teşkilatı 10 Nisan Kutlamalarına Katılabiliyorlar Mı ?

Belki de 10 Nisan polis Bayramı günü herkes için en çok merak edilen sorulardan biri de bu! Eğer Polis Bayramı Tüm Polis Teşkilatı tarafından kutlanıyorsa, herhangi bir önemli bir sorunda veya asayiş olayları gibi konularda kimler hizmet veriyor? Veya 155 Polis İmdat Hattını aramam gerektiğinde polisler izinli mi gibi düşünceler bir çok kişilerin kafasında soru işareti getirmekte. İşte bu soruların cevabını net bir şekilde öğrenmek için sizler için durumu araştırdık. O gün tabi ki de onların günü yani  polislerin günü ve tüm polisler için önemli ve özel bir gün. Fakat polislerin 10 Nisan Günleri izinli oldukları daha az çalıştıkları veya hiç çalışmadıkları gibi algılar tamamen yanlış. Hatta onların 10 Nisan günleri bazı zamanlarda izin bile kullanamadıkları ve ekstradan çalıştıklarını bile belirtmektedirler. Maalesef kutlamalar yapıldığında birileri kutlamalar yaparken başka birileri fedakarlık yapmak zorunda kalıyorlar. Çünkü onlar için vatan her şeyin üstünde. 155 acil durum hatları her zamanki gibi, net ve sağlam bir şekilde hizmet vermektedir. 

 

2019 Yılı Polis Bayramı Kaçıncı Yılını Kutluyor ?

10 Nisan 1845 den bu yana kurulmuş olan bu teşkilat 2019 yılı Polis Bayramı olarak 174 Yılını kutlamaktadır. 174. Yıl olarak her yıl olduğu gibi yine 10 Nisan Günü kutlanmaktadır.  2019 yılı polis bayramı Haftaiçi Çarşamba gününe denk gelmektedir.

 

Polis Bayramı Her Yıl Aynı Tarihte mi Kutlanmaktadır ?

Türk Polis Teşkilatı 10 Nisan 1845 tarihinde kurulmuştur. Polis Bayramı olarak 3-10 Nisan tarihleri kabul edilmiştir. Fakat ülkemizde her yıl  genellikle kutlanılan tarih, 10 Nisan 1845 kuruluş yılı da baz alınarak, asıl etkinlikler 10 Nisan Günleri yapılmaktadır.

Etkinlik Videoları:

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından genellikle her yıl Polis günlerinde tanıtım amaçlı videolar yayınlanmakta. Bazen ünlülerimiz de destek vermekte. Örneğin aşağıda paylaşmış olduğumuz ünlülerimizden Sinan Akçıl – Demek Akalın’ın Polisler için yapılmış klibi mevcut. Ayrıca 174 yıla özel tanıtım filmi.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir