Afgan Tazısı

Bu Sayfayı Paylaş

Antik çağlardan beri, Afgan Tazısı zarifliği ve güzelliği ile övne çıkmıştır ancak, cinsin ihtişamı olan kalın, ipeksi, sarkan tüyleri  sadece görünümüyle öne çıkmıyor, ayrıca Afgan Tazılarını yaşadıkları dağlık bölgelerdeki sert iklimden koruyor. Tazıların büyüleyici dış görünümünün altında,  bir av için donatılmış, erkekleri 68–74 cm, dişileri 60–69 cm yüksekliğe sahip güçlü, çevik bir bedenleri vardır.

Afgan Tazısı
Afgan Tazısı

Hayati istatistikler:

Köpek Irkları Grubu: Av Köpekleri 
Boy: Erkekler 68–74 cm, dişiler 60–69 cm
Ağırlığı: Erkekle 26–34 kg, dişiler 26–34 kg
Ömrü:10 – 12 yıl

Afgan Tazısı, özel insanlar için özel bir ırk olup, herkesin sahipleneceği bir cins değildir. 

Afgan Tazılarının, tipik bir doğuya özgü ifadesi vardır ve bakışları keskindir. Çok hızlı ve dayanıklı olan bu eski av ırkı, zorlu arazilerde tek başına veya gruplaindeki tavşan gibi küçük hayvanların kovalanması konusunda uzmanlaşmıştır ve günümüzdeki Afgan Tazıları da bu içgüdüleri elinde tutmaktadır.

Afgan Tazısı

Afgan tazısı tüylü ve görkemli dış görüntüsünden ötürü süs köpeklerine benzetilse de, özellikleri  tamamen farklıdır. 

Ağırlıkları erkeklerde 26–34 kg, dişilerde ise  26–34 kg olan Afgan Tazıları, güç ve saygınlık ile öne çıkmaktadır ve çekingen gözükse de sahibine sadık ve hassas olma özelliklerine sahiptir. Av köpeği olduğu için şüpheci bir özelliği de vardır. 

Afgan tazısının apartman ortamında beslenme şartlarına uygu değildir. Geniş bir bahçe ya da açık alana ihtiyaçları vardır, çünkü Afgan Tazısı doğası gereği sürekli olarak hareket halindedir. 

 

Afgan Tazısı Hakkında Önemli Bilgiler

 • Bu hayvanlarda bakım esastır. Hergün köpeğini temizlemekten hoşlanan veya profesyonel bir bakıcıya para ödemeye istekli olanlar, bir Afgan Tazısını düşünmelidir.
 • Afgan’ın doğal av içgüdüsü, avını kovalamaya teşvik eder (komşunun kedisi, oğlunun tavşanı, diğer evcil hayvanları 
 • Afgan Tazısı bağımsız olma özelliği nedeniyle eğitmek için zorlu olabilir . Eğitim uzun zaman alabilir ve sabır gerektirir. Ev eğitimi zor olabilir . Bu cins evde altı aya kadar kaza geçirmeye devam edebilir.

  Afgan Tazısı

 • Afgan Tazısının ağrıya toleransı düşüktür. Küçük bir yara, bu cins için diğer cinslere göre daha rahatsız edicidir ve bu köpek bazen sivri veya bebek gibi görünebilir.
 • Afgan Tazıları hassas ve yüksek ruhludur ve zorlu koşulları iyi cevap vermez – bu nedenle nazik olun.

Tarihçe

Afgan Tazısı cinsi Afganistan’dan kökeli olsa da, İran ve Pakistan gibi ülkelerde de yaygındır. DNA araştırmacıları yakın bir zamanda Afgan Tazısının en eski köpek ırklarından biri olduğunu ve binlerce yıl öncesine dayandığını keşfettiler .

Afgan Tazısı cinsi 1925’te İngiltere’ye taşındı ve sonra Amerika’ya doğru yola koyuldu. Cins, 1926’daki Amerikan Kennel Kulübü tarafından kabul edildi ve 1940’da AKC’ye üyelik için Afgan Hound Club of America’ya kabul edildi.

Afgan Tazısı

 

Kişilik

Afgan Tazısı,tipik olarak, tek kişilik veya tek aileli bir köpektir. Bu hayvan misafirlirini hevesle selamlamayacaktır.  Daha büyük olasılıkla, onların varlığına kayıtsız kalarak onları rahatsız edecektir. 

Afganın bağımsız özelliği onu eğitmeyi zorlaştırıyor. Bu tazı genellikle gıda ile motive edilmez

Sert davranma bu köpeğin geri çekilmesine veya  bir şekilde düşmanca olmasına neden olabilir. Nazik davranma, nezaket ve sabır, bu cinse en uygun davranış yöntemidir. 

Sağlık

Afganlar genel olarak sağlıklıdır, ancak tüm ırklar gibi belirli sağlık koşullarına eğilimlidirler. Tüm Afganlar bu hastalıkların tamamını almazlar, ancak bu cinsleri düşünüyorsanız, hastalıkların farkında olmanız önemlidir. 

 • Alerjiler: Afganistan’daki belirtiler insanlarda olduğu gibidir: hapşırma, göz ve burun akıntısı, kaşıntı, kıl dökülmesi ve uyuşukluk. 
 • Kanser: Köpek kanserine işaret edebilecek semptomlar arasında bir boğaz veya şişkinlik anormali,iyileşmeyen yaralar, kanama ve solunum veya eliminasyon zorluğu sayılabilir. Kanser tedavileri kemoterapi, cerrahi ve ilaçları içerir.
 • Çocuk kataraktları: Canine Eye Registration Foundation (CERF), kataraktları “merceğin kısmi veya tam opasitesi” olarak tanımlar ve bunun köpeklerde görme kaybının önde gelen nedeni olduğu konusunda uyarır. Ciddiyetine bağlı olarak, katarakt bazen cerrahi olarak çıkarılabilir.
 • Hipotiroidi: Bu, tiroid bezinin bir rahatsızlığıdır. Belirtileri kronik kulak enfeksiyonları, derinin bakteriyel enfeksiyonları, saç dökülmesi, uyuşukluk ve depresyondur. Bu durum en sık ilaç ve diyetle tedavi edilir.
Afgan Tazısı
Afgan Tazısı

Afgan Tazısı Bakım

Afgan Tazısı ailesiyle birlikte olmayı tercih eder. Evde geri koyulur ve sakinleştirilirler, ancak doğal olarak aktif köpeklerdir ve ideal bir tasma yürüyüşü ya da koşma, ayrıca çitle çevrili alanda serbest koşma içeren günlük egzersizlere ihtiyaç duyarlar.

 

Kaynaklar:

 

 

 Afgan Tazısı” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir