Airedale Terrier

Bu Sayfayı Paylaş

Airedale Terrier, Terrier köpek cinsleri içerisindeki en büyük  Terrier ırkı olarak öne çıkmaktadır. Tüyleri kalın olup, uzun düz bir kafa yapısına ve derin bir göğse sahiptir.

Airedale Terrier
Airedale Terrier

Büyük olan bu Terrier cinsi, geçmişte kurt, ayı ve porsuk, su samuru, tavşan, fare vb. avlarında kullanılmıştır. Günümüzde ise bu özelliklerinedn ziyade, cana yakın, sevgi dolu olması, sevimli ve sabırlı olma özellikleriyle öne çıkmaktadırlar. Yüzme yeteneği oldukça gelişmiştir.

Airedale Terrier Özellikleri

Irk Boyutu : 
Orta Boy

Yükseklik : 
Erkek 58 – 61 cm Dişi 56 – 58 cm

Ağırlık :
Erkek 18 – 23 Kg Dişi 18 – 20 Kg

Ortalama Yaşam :
10 – 13 Yıl

“Terrier Kralı” olarak bilinen Airedale Terrier, gerçekten tüm  Terrier köpeklerinin en büyüğüdür. Yetenekli ve atletik bir yapıya sahip olan Airedale Terrier, I. Dünya Savaşı sırasında da değerini kanıtlayan ideal bir çalışma köpeği oldu. Akıllı, uyumlu ve kendinden emin olan Airedale, sahiplerini memnun eden harika, eğlenceyi seven bir köpek cinsidir. 

Airedale Terrier için Önemli Bilgiler

 • Tüm Terrier gibi, Airedale Terrier, küçük hayvanları kovalamak ve havlamak için doğal bir eğilime sahiptir .
 • Airedale Terrier aktif toplayıcıdır. Hemen hemen her şeyi (çorap, iç çamaşırı, çocuk oyuncakları) toplayıp, biriktirebilir.

  Airedale Terrier

 • Yüksek enerjili çalışan bir köpek olan Airedale Terrier’in günlük egzersiz yapması gerekiyor . Genelde hayatı boyunca aktif ve enerji dolu kalacaktır. Daire hayatına uygun olmuyıp ve büyük, çitlerle çevrili bir bahçeye ihtiyacı vardır.
 • Çiğnemeyi çok sever. Her şeyi çiğneyeceğinden ötürü, oyuncak ve önemli eşyalara dikkat edilmesi gerekir.
 • Airedale Terrier bağımsız bir köpektir, ancak  aile üyesi olmaktan hoşlanır. Sahipleri ile birlikteyken çok mutlu olur.
 • Airedale Terrier çocuklarla çok iyi geçinir ve güvenilir bebek bakıcısıdır. Ancak, çocuklar ve köpekler asla denetimsiz bırakılmamalıdır.

Airedale Terrier Kişilik

Airedale Terrier , çok fazla dürtüye sahiptirve enerji ve dayanıklı bir köpektir. Aynı zamanda çalışkan, bağımsız ve atletiktir. Terrier ırkları için doğal olan, kazmak , kovalamak ve havlamak gibi davranışlara meyillidir . Bu özellikler Airedale kişiliğini bilmeyen sahipler için sinir bozucu olabilir.

Bir Airedale’i düşünüyorsanız, bağımsız doğası ile birlikte devam eden zorlukları ele almak isteyip istemediğinizi düşünün. Buna karar verirsen, Airedale’in aktif, eğlenceyi seven, hatta komik davranışlarından memnun kalacaksınız.

Airedale Terrier
Airedale Terrier

Airedale Terrier cinsinin çok fazla aktiviteye ihtiyacı vardır.  Uzun süre yalnız bırakılması durumunda, yıkıcı davranışlar sergileyebilir.  Bu yzden antrenmanı daimi tutmaya devam et. 

Güvenilir bir bekçi köpeği olan Airedale ailesini korumaktan gurur duyar. Sert ve koruyucu olabilir, ancak ailesi ve arkadaşları ile arkadaş canlısıdır.

Sonuçta mizaç, kalıtım, eğitim ve sosyalleşme gibi birçok faktörden etkilenir . Güzel mizaçlı köpek yavruları meraklı ve eğlencelidir, insanlara yaklaşmaya ve onlar tarafından tutulmaya isteklidir. Çöp çekenleri ya da köşesinde saklananları değil, yolun ortasındaki köpeği seçin.

Sağlık

Airedale Terrier genellikle sağlıklı olsa da tüm ırklar gibi, bazı sağlık koşullarına eğilimlidir.  Bu cinsi düşünürseniz meyilli oldukları hastalıkların farkında olmak önemlidir.

 • Kalça Displazisi: Bu, uyluk kemiğinin kalça eklemine sıkıca oturmadığı kalıtsal bir durumdur. Bazı köpekler, arka bacaklarından birinde veya her ikisinde de ağrı ve kesinlik gösterir, ancak bazıları dışarıda rahatsızlık belirtileri göstermez. 
 • Alerjiler: Alerjiler köpeklerde sık görülen bir hastalıktır ve Airdale istisna değildir. Üç ana tip alerji vardır: Köpeğin diyetindeki bazı yiyecekleri elimine ederek tedavi edilen yiyecek alerjileri; yatak, pire tozları, köpek şampuanları ve diğer kimyasallar gibi topikal bir maddeye verilen reaksiyondan kaynaklanan temas alerjileri; ve polen, toz ve küf gibi havadan kaynaklanan alerjenlerin neden olduğu soluma alerjileri. Tedavi nedene göre değişir ve diyet kısıtlamaları, ilaçlar ve çevresel değişiklikleri içerebilir.
 • Hipotiroidi: Bu, tiroid bezinin bir rahatsızlığıdır. Epilepsi , alopesi (saç dökülmesi), obezite, uyuşukluk, hiperpigmentasyon, pyoderma ve diğer cilt durumları gibi koşullardan sorumlu olduğu düşünülmektedir . İlaç ve diyetle tedavi edilir.
 • Progresif Retina Atrofisi (PRA): Bu, retinanın kademeli olarak bozulmasını içeren bir göz hastalıkları ailesidir. Hastalığın erken döneminde, etkilenen köpekler gece kör olur; hastalık ilerledikçe gün içinde görüşlerini kaybederler. Etkilenen birçok köpek, çevresi aynı kaldığı sürece sınırlı veya kaybedilen vizyonlarına iyi adapte olur.
 • Umbilica Fıtığı: Doğumda mevcut olan bu, karın yağının veya iç organlarının göbek yakınındaki karın duvarına doğru çıkıntı yaptığı bir rahatsızlıktır. Fıtık küçükse, tedavi edilmeden bırakılabilir. Yavru köpek 6 aylıkken kendiliğinden yakın olan bazı küçük fıtıklar ve bazı köpekler yaşamlarını zorlanmadan küçük fıtıklar ile yaşarlar. Büyük fıtıklar, köpek spay yaparken veya kısırlaştırılırken sıklıkla yapılan bir ameliyat gerektirir. Cerrahi, bağırsak iltihabının fıtığa düştüğü ve bağırsakta hayatı tehdit eden boğulmalara neden olan daha ciddi bir durumu önlemek için kullanılır.
 • Von Willebrand’s Hastalığı: Hem köpeklerde hem de insanlarda bulunur, bu pıhtılaşma sürecini etkileyen bir kan hastalığıdır. Etkilenen bir köpeğin burun kanaması, diş eti kanaması, ameliyattan uzun süre kanama, sıcaklıklar sırasında veya kan sıçramasından sonra uzun süreli kanama ve dışkıda kan gibi belirtileri olacaktır. Bu hastalık genellikle üç ila beş yaşları arasında teşhis edilir ve tedavi edilemez. Bununla birlikte, koterizasyon veya dikiş atma yaralanmaları, cerrahi öncesi transfüzyonlar ve spesifik ilaçların kullanılmaması gibi tedavilerle yönetilebilir.
 • Hemorajik Gastroenterit: Bu hastalık ya taze ya da sindirilmiş kanla birlikte kusmaya ve diyare neden olur. Bu hastalık çok hızlı bir şekilde ortaya çıkıyor ve nedeni bilinmiyor. Teşhis bir eleme sürecidir, çünkü diğer birçok hastalık benzer semptomlara neden olmaktadır. Hemorajik gastroenterit acil tıbbi tedavi gerektirir. Birkaç gün içerisinde seyrini sürdürmesine rağmen, köpüğün sulu kalması için intravenöz sıvıların tedavisine ihtiyacı var. Köpek susuz kalırsa, kırmızı kan sayımı, kan kalın hale gelinceye ve yavaş hareket edene kadar artmaya devam eder. Bu, başka bir hastalığa, yayılmış intravasküler pıhtılaşmaya neden olabilir ve ölümle sonuçlanabilir. Hastalık ayrıca antibiyotik ve ülser ilacı ile tedavi edilir.
 • Kanser: İnsanlar gibi köpekler de kanser yapabilir. Birçok farklı türde kanser vardır ve tedavinin başarısı her vaka için farklıdır. Bazı kanser türleri için tümörler cerrahi olarak çıkarılır, diğerleri kemoterapi ile tedavi edilir ve bazıları cerrahi ve tıbbi olarak tedavi edilir.

Bakım

Airedale Terrier çalışan bir köpektir ve bitmez bir enerjisi vardın. Bu yüzden Düzenli egzersize ihtiyacı var – günde en az bir yürüyüşe çıkmak,arka bahçede iyi bir antreman yapmak iyi gelecektir. Airedale, toplanmayı, oynamayı, yüzmeyi ve etrafta dolaşmayı sever. Harika bir koşu arkadaşıdır ve birçok durumda sahibini yorar.

Eğitim ve sosyalleşme (yavru köpeklerin veya yetişkin köpeklerin nasıl dostça davranılacağını ve diğer köpeklerle ve insanlarla nasıl başa çıkabildiklerini öğrenme süreci) köpek kurslarına başlamak için Airedale için çok önemlidir.

Airedale Terrier

Tüy Rengi ve Bakım

Airedale Terrier’in güzel tüylerinin iki katı vardır: yoğun ve telli bir üst kat ve kısa ve yumuşak olan bir alt kat. Çoğu Airedales Terrier belirli bir tüy kombinasyonuna sahiptir: köpeğin çoğu bronzlaşır (kulaklar, bacaklar, kafa, göbek altı ve bazen omuzlar) ve sırt ve üst taraflar siyah veya gridir. Bazen siyah tüylerde kırmızı bir leke ve göğsünde küçük beyaz bir yıldız vardır.

Airedale Terrier tüyleri aşırı dökülmez, ancak yılın belirli zamanlarında dökülüyor. Düzenli fırçalama , tüylerin iyi durumda kalmasını sağlar (haftada bir veya iki kez) ve böylece köpek sadece gerektiği kadar periyodik banyo yapar ( kaba katmanı yumuşattığı için aşırı banyo önerilmez).

Airedale ailesinin kesilmesi gerekmiyor, ancak çoğu ev sahibinin temiz bir görünüm vermesi için yılda üç ila dört kez profesyonel bir damat tarafından bakımlı tutulması gerekiyor (bezemesiz bir ceket kalın, kıvırcık ve asılsız). Kat, ya soyularak (katın sıyırma bıçağı olarak adlandırılan keskin, tarak benzeri bir aletle inceltildiği ve kısaltıldığı bir işlem) ya da her ikisinin bir kombinasyonu ile kesiciyle kesilir.

Airedale’inizi eğitmesi için profesyonel bir bakımcı  ücret olarak pahalıdır ve bu cinsi seçerkenbu durum dikkate alınmalıdır. Yüksek motivasyonlu sahipler kendi köpeklerini nasıl eğiteceklerini öğrenebilirler, bu durum ancak kolay değildir ve zaman alıcıdır.

Tartar birikimini ve içinde gizlenen bakterileri çıkarmak için Airedale Terrier’in dişlerini haftada en az iki veya üç kez fırçalayın . Diş eti hastalığını ve ağız kokusunu önlemek istiyorsanız günlük fırçalama daha da iyidir.

Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlar

Eğlenceyi seven Airedale, iyi bir aile hayvanıdır. Bazı durumlarda, evdeki çocukları bile koruyabilir, ancak büyük boyutu ve yüksek aktivite seviyesi aşırı küçük çocuklar için çok yoğun olabilir.

Airedale Terrier

Her cinsde olduğu gibi, çocuklara köpeklere nasıl yaklaşacaklarını ve dokunacaklarını öğretilmelidir.  Çocuğunuza yemek yerken veya uyurken hiçbir köpeğe asla yaklaşmamasını veya köpeğin yemeklerini almaya çalışmasını öğretin. Hiçbir köpek, ne kadar arkadaş canlısı olursa olsun, bir çocukla denetimsiz bırakılmamalıdır.

Airedale, uygun şekilde sosyalleştiği ve eğitildiği sürece evindeki diğer köpeklerle iyi geçinir . Bununla birlikte, tehdit edici olarak algıladığı farklı köpeklere karşı saldırgan olabilir. Ve Airedale’in bir avcı olarak ününe bakıldığında, kediler, tavşanlar, gerbiller ve hamsterler de dahil olmak üzere av olarak algıladığı hayvanları kovalama olasılığı çok yüksektir .

Kaynaklar
https://dogtime.com/dog-breeds/airedale-terrier#Oe2YevchYvsyxB6Y.99

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir