AKBAŞ

Bu Sayfayı Paylaş

Akbaş ırkı köpeğin özellikleri nelerdir? Akbaş ırkı köpeğin bakımı nasıl olur? Bu ırk evde beslenebilir mi? 

Anavatanı Anadolu olduğu ve 3000 yıldır topraklarımızda yaşadığı iddia edilse de Akbaş çoban köpeği, Türklerin Anadoluya göçüyle birlikte uzakdoğudan anadoluya getirlmiştir.  Uzakdoğu köpek ırklarıyla genetik olarak yakındır. 

Ayrıca yine internette bazı sitelerde belirtilen “Avrupa’da yaşayan Pyrenean çoban köpeği, Tatra çoban köpeği ve Komondor gibi iri beyaz köpek ırkları ile de bir akrabalığı olduğu” savı tamemen yanlıştır. BU köpek rkı Anadolu’da yaşayan diğer çoban köpekleriyle akrabadır ve uzakdoğuda birçok köpekle genetik bağı vardır .

Hatta bu ırkın ülkemizde yetiştiği yerlere göre farklı boyutlarda olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Örneğin Ankara ve Eskişehir’de bulunan Akbaşlar daha iri cüsseliyken, Afyon ve Manisa’da üretilen Akbaş cinsi köpekler daha küçük cüsselidir. 

Akbaş çoban köpeği
 

Bu ırk, sürüleri koruması amacıyla 1970’li yıllarda Türkiye’den ABD’ye götürüldü. Bunun üzerine ismi Akbash olarak kaydedildi.  Bu köpek için 1979 yılında Amerika Akbash Köpek Birliği (ASDA) kuruldu. Türkiye’de şu anda buna benzer bir klüp ya da vakıf yok. 

Akbaş köpeği ülkemizde azalmıştır, öyle ki ABD’deki Akbaş köpeklerinin nüfusu Türkiye’dekinden fazladır. 

AKBAŞ ÖZELLİKLERİ

 

Akbaş Mizaç ve Kişiliği

Bu cins, sessiz, dikkatli ve koruyucudur. Diğer evcil hayvanlar da dahil olmak üzere ailesini korur. Onları iki bacaklı, dört bacaklı ve kanatlı avcılardan korumaya güdülendiği için genellikle çevresini iyi görmesini sağlayan yüksek bir alanda durma ve gözetleme eğilimindedir. Yabancılardan şüphelenir  ve tanımadığı köpeklere karşı saldırgandır.

Akbaş çoban köpeğinin her zaman şüpheli ve koruyucu olduğunu unutmayın. Bu köpekler, çoğu zaman insan yönlendirmesi olmadan kendi başlarına hareket eder ve sürülerine bakarken bağımsız kararlar alır. Bu bağımsızlık, onları eğitmeyi zorlaştırabilir.

Aşırı koruma eğilimleri, bu köpeklerin bazen “aşırı havlama”ya yatkın olmasına neden olabilir. Akbaş çoban köpeği, yabancıları ve diğer köpekleri sürülerine (ailelerine) yaklaşan “yırtıcı hayvanlar” olarak görebilir ve onlara saldıırgan tutum sergileyebilir. Çocuklarla veya diğer evcil hayvanlarla birlikte yetiştirilirse, çok koruyucu olurlar.
Akbaş
 

Akbaş Bakımı

İdeal Yaşam Koşulları

İlk köpek sahipleri ya da kentsel ortamlarda yaşayan insanlar için uygun bir cins değildir. Dışarıda yalnız bırakılırlarsa, özellikle geceleri uyanık oldukları zaman sorunlu avcılar olabilirler. Bu cins, yakınlarda başka köpekler veya araç trafiği olmayan, oldukça iyi çitlerle çevrili bir alanda yaşamalıdır.

Akbaş

Sağlık

Bu köpek, uygun şekilde egzersiz yaptığında, yeterli beslendiğinde ve aşırı beslenmeden kıçındığında 10 ila 12 yıl yaşayabilir.  Kalça displazisi olabilirler. Kemik kanseri, özellikle çok büyük ve fazla kilolu bir köpekde de sorun olabilir. 

Akbaş (3)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir