Akita

Bu Sayfayı Paylaş

Akita, diğer adıyla Akita Inu, büyük ve güçlü bir köpek ırklarındandır. Kökeni Japanyaya ait Akita Inu cinsi köpekler, güçlü ve kendine özgü duruşları ve ağırbaşlılığı ile öne çıkmaktadır. Bu köpekler ilk defa İkinci Dünya Savaşı sırasında adadan alınıp Amerika’ya götürülmüştür. Oradan da bütün dünyaya yayılmıştır. Günümüzde bu köpekler Japonya’nın sembolü kabul edilir.

Bu köpekler eskiden Japonya’da yaban domuzu, kara ayısı ve bazen de geyik avlamak için kullanılıyordu.  Akita zorlu durumlarda geri adım atmaz ve kolayca korkmaz. Bu köpekler, ailelerinin korkusuz ve sadık koruyucularıdır. Ayrıca, uygun şekilde eğitildiklerinde ve sosyalleştirildiklerinde sevecen, saygılı ve eğlenceli köpekler olabilmektedir. 

Amerika’ya getirilen Akita daha sonra Japonya’daki ırka göre biraz değişime uğramıştır.

Japon Akita
Japon Akita
amerikan akita
Amerikan Akita

Dişilerin boy 54-64 cm, ağırlık 34-50 kg arasında; erkeklerde ise, 71 cm ve 59 kilograma kadar çıkabilen Akitalar, ortalama 10-15 yıl arası yaşamaktadır.

Akita ile ilgili Önemli Bilgiler

  • Akita diğer köpeklere saldırgan olabilir. Bu eğilimlerin üstesinden gelmek için sosyalleşme eğitimine ihtiyaçları vardır
  • Akita, ilk kez köpek sahiplenecek kişiler için iyi bir seçim değildir.
  • Olumlu sosyalleşme ve tutarlı, kesin bir eğitim Akita için çok önemlidir. Yanlış kullanıldığı veya kötü muamele gördüğü takdirde, genellikle saldırganlaşarak tepki verir.Akita
  • Akita, uygun şekilde eğitilmediği takdirde evdeki diğer evcil hayvanları kovalayacaktır.
  • Uzun süreli göz teması, Akita tarafından bir zorluk olarak kabul edilir ve agresif tepki verebilir.
  • Akita’yı eğitmek zor olabilir ve anlayış, deneyim ve sabır gerektirir. Cinsine aşina bir antrenörle çalışmak en iyisidir , ancak eğitime kendiniz de dahil olduğunuzdan emin olun.

Akita Kişilik

Akita, yabancılara karşı temkinli fakat ailelerine son derece sadık, cesur ve istekli bir köpektir. Tetikte, zeki ve cesurlar. Diğer köpeklere, özellikle de aynı cinsiyetten olanlara karşı saldırgan olma eğilimindedirler. Tek köpeklik bir eve en uygundurlar.

Akita

Ailesiyle birlikte, Akita şefkatli ve eğlencelidir. Aile ile olmanın tadını çıkarırlar ve günlük aktivitelere katılmak isterler. Ağızları ile oyuncak ev eşyalarını taşımayı sevrler. Hiçbir zaman havlamadıkları inancına rağmen, aslında gürültülü, huysuz olabilirler. 
 
Akita’nın güçlü kişiliği ezici olabilir. İlk defa bir köpek sahibi olacaklar ve  çekingen kişiler için uygun bir cins değildir.  Sağlam, sevgi dolu disiplini sağlayabilecek bir sahiplere ihtiyaçları vardır. Aktivite bu aktif cins için esastır. Sıkılmamaları ve yıkıcı olmamaları için bolca egzersiz yapmaları gerekir . Doğal olarak koruyucu Akita, izin verildiğinde veya uygun şekilde yetiştirilmediğinde, agresif olma eğilimindedir. Eğitim Akita için önemlidir ve bu yüzden doğru  sosyalleşme için küçük yaştan itibaren eğitilmelidir.  Bu cinsin inatçı olduğunu unutmayın, bu yüzden onlara doğru köpek davranışlarını öğretmek için ekstra sabırlı olun. 

Sağlık

Akitalar genel olarak sağlıklıdır, ancak tüm köpek ırkları gibi, belirli hastalıklara eğilimlidirler.
Kalça displazisi

Uyluk kemiğinin kalça eklemine sıkıca oturmadığı kalıtsal bir durumdur. Bazı köpekler, arka bacaklarından birinde veya her ikisinde de ağrı ve kesinlik gösterir, ancak bazıları dışarıda rahatsızlık belirtileri göstermez. (X-ışını taraması, sorunu teşhis etmenin en kesin yoludur.) Her iki durumda da, artrit köpek yaşlandıkça gelişebilir. Kalça displazisi olan köpekler yetiştirilmemelidir. Saygın yetiştiriciler ebeveynlerin kalça displazisi için test edildiğinin ve problemsiz olduklarının kanıtıdır.

Akita

Gastrik dilatasyon-volvulus

Genellikle şişkinlik denir, Akitas gibi büyük, derin göğüslü köpekleri etkileyen hayatı tehdit eden bir durumdur. Günde büyük bir yemek yiyorlarsa, hızlı bir şekilde yiyorlarsa, yedikten sonra bol miktarda su içiyorlar ve yedikten sonra kuvvetli bir şekilde egzersiz yapıyorlarsa bu özellikle bir problemdir. Şişkinlik, mide gaz veya hava ile karışınca oluşur ve sonra döner. Köpek, midelerinin fazla havasından kurtulmak için geğiremez veya kusamaz ve kanın kalbe normal dönüşü engellenir. Kan basıncı düşer ve köpek şoka girer. Acil tıbbi yardım olmadan, köpek ölebilir. Köpeğinizin karın kısmı şişmişse, aşırı derecede tükürüyorsa ve kusmadan geri çekiliyorsa şüpheli. Aynı zamanda huzursuz, depresif, uyuşuk ve zayıf olabilir ve bu da hızlı bir kalp atış hızı gösterir. Köpeğinizi en kısa zamanda veterinere götürmeniz önemlidir.

Hipotiroidi

Tiroid bezinin bir rahatsızlığıdır. Epilepsi , alopesi (saç dökülmesi), obezite, uyuşukluk, hiperpigmentasyon, pyoderma ve diğer cilt durumları gibi koşullardan sorumlu olduğu düşünülmektedir . İlaç ve diyetle tedavi edilir.

Progressive retinal atrofi (PRA)

Retinanın kademeli olarak bozulmasını içeren bir göz hastalıkları ailesidir. Hastalığın erken döneminde, etkilenen köpekler gece kör olur; hastalık ilerledikçe gün içinde görüşlerini kaybederler. Etkilenen birçok köpek, çevresi aynı kaldığı sürece sınırlı veya kaybedilen vizyonlarına iyi adapte olur.

Sebasöz adenit (SA)

Akita’ta ciddi bir problem. Bu genetik hastalığın teşhisi zordur ve genellikle hipotiroidizm, alerjiler veya diğer durumlar için yanılır. Bir köpek SA’ya sahip olduğunda, ciltteki yağ bezleri iltihaplanır (bilinmeyen nedenlerle) ve sonunda tahrip olur. Bu bezler tipik olarak cildin kurumasını önlemeye yardımcı olan bir yağ salgısı olan sebum üretir. Belirtiler genellikle ilk olarak köpek bir ila beş yaşlarında olduğunda ortaya çıkar: etkilenen köpeklerde genellikle kuru, pullu bir cilt ve baş, boyun ve sırt üzerinde saç dökülmesi vardır. Ciddi derecede etkilenen köpekler, kalınlaşmış cilde ve ikincil cilt enfeksiyonlarıyla birlikte hoş olmayan bir kokuya sahip olabilir. Sorun temel olarak kozmetik olmasına rağmen, köpek için rahatsız edici olabilir. Veterineriniz SA’dan şüpheleniyorsa cildin biyopsisini gerçekleştirecek ve ardından çeşitli tedavi seçeneklerini sizinle görüşecektir.

Bakım

Akita aileleriyle birlikte yaşarken mutlu olur ve en iyisini yapar. Bu cins hiperaktif değildir, ancak günlük egzersiz yapmaları gerekir . Bir Akita için günde otuz dakika ila bir saat aktivite yeterlidir; tempolu yürüyüşler (iki yaşından büyük yetişkin bir köpek için) ve bahçede dolaşmak en sevilen aktivitelerdir. Akita’nın diğer köpeklere karşı agresif eğilimi göz önüne alındığında, köpek parkına yapılacak ziyaretler muhtemelen iyi bir fikir değildir. Bu cinsin yüksek zekası nedeniyle, çeşitli alışkanları tekrar etme en iyisidir. Akita sıkıldığında, havlama, kazma , çiğneme ve saldırganlık gibi davranışlarda bulunur.

Akita

Akita’yı aile etkinliklerine dahil edin ve uzun süre yalnız bırakmayın. Güvenli bir çitle çevrili bahçe, hem Akita’nın güvenliği hem de yanlışlıkla kendi alanlarına giren yabancıların güvenliği için önemlidir. Aileleri evdeyken ziyaretçilerle genellikle saldırgan olmasalar da, sahipleri gelmezse durum tehlikeli olabilir. Akita sadık bir koruyucudur ve tehdit olarak algıladıkları her şeye karşı koruma sağlarlar.
 
Akita yavrularını yetiştirirken özel dikkat gösterilmelidir . Bu köpekler dört ila yedi aylık dönemde çok hızlı büyür ve bu da onları kemik bozukluklarına duyarlı hale getirir. Yüksek kaliteli, düşük kalorili bir diyeti gerekebilir. Bu onların çok hızlı büyümesini önler.

Akita

Ek olarak, Akita yavru köpeklerinin kaldırım gibi sert yüzeylerde koşmasına ve oynamasına izin vermeyin; çimlerin üzerinde oynayabilirler. Köpek en az iki yaşına gelene ve eklemleri tamamen oluşuncaya kadar sert yüzeylerde atlamalarına veya koşmalarına izin vermeyin.

Besleme

Yetişkin köpeğinizin ne kadar yediği büyüklük, yaş, yapı, metabolizma ve aktivite seviyesine bağlıdır. Köpekler, tıpkı insanlar gibi bireylerdir ve hepsinin aynı miktarda yiyeceğe ihtiyacı yoktur. Veterinerinizle bireysel köpeğiniz için uygun bir diyet formülü hakkında konuşun.
Amerikan Akita’da siyah, beyaz, çikolata, renkli ve beyaz kombinasyonu  gibi birçok farklı renk kombinasyonuna sahiptir.  Akita nın tüyleri kalındır.
 
Genel olarak, Akita’nın taranması  çok zor değildir. Ancak Akita çok fazla tüy dökmektedir. Bu cinsi evde beslemeye karar verirseniz, sık sık elektrik süpügesini çalıştırmak durumda kalacaksınız, çünkü eşyalarda, giysilerde, bulaşıklarda, yiyeceklerde ve yer ve halılardatüylerini görebilirsiniz.   Daha yoğun tüy dökülmesi yılda iki veya üç kez meydana gelir. Haftalık fırçalama , evinizdeki saç miktarını azaltmaya yardımcı olur ve Akita’nın peluş katını sağlıklı tutar. Öz bakım alışkanlıkları rağmen Akita için
banyoer üç ayda bir olmalıdır. 
 
 Tüm ırklarda olduğu gibi, Akita’yı erken yaşta temizlemeye başlamak önemlidir.  

Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlar

Yetişkinler daima köpekler ve çocuklar arasındaki etkileşimi denetlemelidir ve bu özellikle bu cins için geçerlidir. Hiçbir çocuğun Akita’dan daha sadık bir vasi ve oyun arkadaşı olamaz.

Akita

Ancak kötü maamele görmüş bir Akita’ya dikkat etmek gerekir.  Gençlerin 
köpeklerle olan tüm etkileşimlerinde saygılı ve kibar davranmaları şarttır. Köpekler ve çocuklar arasındaki oyun, iyi eğitimli köpeklerle bile her zaman denetlenmelidir. Bununla birlikte, Akita daha büyük çocuklu aileler için uygundur.
Diğer köpeklere karşı saldırgan olabilirler ve uygun şekilde eğitilmezlerse diğer evcil hayvanları kovalayacaklardır.
Kaynaklar
 https://dogtime.com/dog-breeds/akita#zXWWJQJ31re8i2iu.99

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir