Bilgisayar Özellikleri?

Bu Sayfayı Paylaş

Bilgisayar özellikleri nasıl olmalı? Bir bilgisayar almak istiyorsanız Bilgisayar özellikleri nasıl bakılır ? Masaüstü bilgisayar fiyatları ve dizüstü bilgisayar fiyatları hakkında bilgi almak istiyorsanız,  bu yazımızı en başından sonuna kadar dikkatlice okumanız tavsiye edilir. Ayrıca gnümüzde en iyi bilgisayar özelliklerine sahip olmak istiyorsanız bu yazımızı dikkatlice okuyunuz.

Bilgisayar Özellikleri Nelerdir?

Bir bilgisayarın hızını, kalitesini, ihtiyaçlarınızı hangi derece karşılayabileceği ve hatta sağlamlığını belirleyen bir konudur. Peki bir bilgisayar özellikleri nelerdir sorusuna nasıl cevap alabilirsiniz?

Bilgisayar Özellikleri
Bilgisayar Özellikleri
Başlıca Bilgisayar Özellikleri
  • İşlemci Hızı ve işlemci modeli özellikleri
  • Ram miktarı
  • Ekran kartı
  • Harddisk Kapasitesi

Yukarıda belirtilen durumlar temel olarak bakılması gereken hususlardır. Bunun dışında ihtiyaçlar doğrultusunda farklı durumlara bakılması da kişiye bağlı seçimlerde etkilidir. Örneğin bilgisayarda mobil kartın tercih edilmesi, veya anakartın m2 slot girişli olması tercih edilebilir.

Bilgisayar özellikleri nasıl bakılır ?

Yukarıda bahsettiğimiz başlıca durumları ele alacak olursak;

İşlemci Hızı Ve İşlemci Modeli Özellikleri

İşlemci hızı ve modelini öğrenmek için, masaüstünde bulunan bilgisayarıma sağ tıklayıp özellikler diyoruz. Eğer masaüstünde bilgisayarım kutucuğunu bulamazsanız, her zaman masaüstünde sabit olarak bulunan geri dönüşüm kutusunu açtıktan sonra, açılan pencerenin solunda bilgisayarım kutucuğunu bulabilirsiniz. Detaylar için resimlere bakınız. Belirtilen resimde işlemci hızı ve işlemci modeli özelliklerine ulaşabilirsiniz.

bilgisayar özellikleri
bilgisayar özellikleri işlemci-ram

Resimde gördüğünüz gibi işlemci ve ram bilgileri ekranda yer almaktadır. cihazınızın özelliklerine nasıl bakılır diye merak ediyorsanız en önemli iki unsurdan biri olan işlemci ve ram özelliklerini böylelikle görmüş olduk.

“İ” işlemcili cihazlarda kaçıncı nesil olduğunu bulmak için işlemciden sonraki rakamın ilk harfi önemlidir. örneğin bizim bilgisayarımda i5 7300u model olan işlemcimiz yani i5 7. nesildir. sizde kendi bilgisayarınız için bilgisayar özellikleri nasıl bakılır ? incelemenizde fayda var.

Ram Özellikleri

Ram özellikleri de dizüstü veya masaüstü cihazınızın özelliklerini öğrenmek isteyen kişi için çok önemlidir. Yine bunun için de Yukarıda resimde işaretlendiği gibi ram özelliklerini bulabilirsiniz.

  1. Bilgisayarım sağ tıklanır,
  2. Ardından özellikler denir ve yukarıda belirttiğim resim gelir.

Böylelikle bilgisayar özellikleri nasıl bakılır sorusunun başlıca özelliklerinden en önemli 2. özelliği de öğrenmiş olduk.

Ekran Kartı

Ekran kartı bilgisayar seçimi yaparken insanların çoğunun zorlandığı en önemli konulardan biridir. Bilgisayar satın almak istediğimiz de bizlere onboard ekran kartı ve harici ekran kartı olmak üzere iki seçenek sunulur. Biz ise kendimiz için en iyi bilgisayar özelliklerini almak ve aynı zamanda bu yüzden hem masaüstü bilgisayar fiyatları hem de dizüstü bilgisayar fiyatlarını araştırmak zorunda kalırız çoğu zaman. 

Onboard ekran kartları genellikle minimum seviyede tercih edilen ekran kartları dırlar. Bunun sebeplerinden birincisi anakarta gömülü olması sebebiyle herhangi bir arızada anakartın da işlem görmesi, ikinci husus ise oyun oynamak isteyen kullanıcıların onboard ile istenilen seviyede oyun oynayamaması. Harici ekran kartları daha iyi soğutma sistemine ve daha yüksek kapasiteye sahiptirler.

Bilgisayarınız için  Ekran kartı özelliklerini en kolay şekilde öğrenmek için:

  1. windows için masaüstünü sağ tıklıyoruz.
  2. Ardından görüntü ayarları diyoruz.
  3. Gelişmiş görüntü ayarlarını bulup tıklıyoruz.
  4. Görüntü bağdaştırıcı özellikleri diyoruz.

Ve bu ekrandan ekran kartı bilgilerimizi marka model ve kapasitelerini görebiliyoruz. Bu seçeneği görebilmek için cihazınızın ekran kartı sürücüsünün yüklü olması gerekmektedir.

Ekran Kartı sürücüsü nasıl yüklenir bilmiyorsanız buraya tıklayınız .

ekrankarti-ozeillikleri
ekran-karti-ozellikleri

 

Harddisk Kapasitesi

Harddisk kapasitesi başlıca bilgisayar cihazımız için önemli bir durumdur. Bir bilgisayarda depolama alanının temel işlevidir. Bilgisayarında kaydettiğiniz resimler, filmler ve belgelerin tamamı burada yer alır. Harddiskinizin arızalanması durumunda tüm bu bilgileri kaybedebilirsiniz veya bilgisayarınız komple arızalandı ise harddiski sağlam ise farklı bir cihazda harddiskinizi çalıştırabilirsiniz.

Harddisk bilgisayar özellikleri nelerdir ?

Ram ve işlemci özelliklerini öğrenmede anlatıldığı gibi bilgisayarımı bulup sağ tıklıyoruz. Ardından yönet diyoruz Sol tarafta bilgisayar yönetimi altında disk yönetimini bulup çift tıklıyoruz. Burda ekranımıza disk boyutumuzun ne kadar olduğunu görebiliriz. Detaylı bilgiye resimden bakabilirsiniz.

 

Harddisk özellikleri
Harddisk özellikleri

Masaüstü Bilgisayar Fiyatları ?

Masaüstü bilgisayar fiyatları masaüstü veya dizüstü cihazınızın özelliğine göre değişkenlik göstermektedir. Ortalama masaüstü bilgisayar fiyatları her bilgisayarda olduğu gibi İşlemci özellikleri, ram, ekran kartı, harddisk özellikleri gibi unsurlar ile değişkenlik göstermektedir. Dizüstü bilgisayar fiyatlarına göre daha avantajlı olması yönüyle, kolay taşınamadığı için, hareketli insanlar çok tercih edilmez. Ama dizüstü bilgisayarlarda olduğu gibi arızalandığında parça değişimi daha kolay sağlanmaktadır. 

Masaüstü Bilgisayar Özellikleri
Masaüstü Bilgisayar Özellikleri

 

Dizüstü Bilgisayar Fiyatları

Dizüstü bilgisayar fiyatları masaüstü bilgisayarlarına göre daha pahalı ama daha kullanışlıdır. Dizüstü bilgisayar fiyatları da yine bilgisayar özelliklerine göre değişkenlik göstermektedir.

Dizüstü Bilgisayar Özellikleri-Fiyatları
Dizüstü Bilgisayar Özellikleri-Fiyatları

 

Masaüstü Bilgisayar Mı Almalı Dizüstü Bilgisayar Mı Almalı ?

Bilgisayar özelliklerinin önemli olduğu ölçütte her iki durumda da aynı nitelikte olan iki bilgisayar düşünelim. Birincisi Masaüstü bilgisayar, diğeri Dizüstü bilgisayar.

Eğer bilgisayar özellikleri aynı ise ve masaüstü ile dizüstü bilgisayar arasında kararsız kaldıysanız ilk bakmanız gereken husus, bilgisayarın taşınabilirliği. Eğer ben bilgisayarımı hiç bir şekilde taşımayacağım sabit bir noktada duracak diyorsanız, tabi ki de masaüstü bilgisayar fiyatlarını araştırmanız gerekir ve masaüstü bilgisayar almanız tavsiye edilir. Çünkü eğer bir yer sorununuz ve taşınabilir sorunu yoksa masaüstü bilgisayarda bilgisayar kasası içerisinde bulunan donanımlar, tamir bakım ve onarımda sizlere büyük kolaylıklar sağlayacaktır ilerisi için. Masaüstü bilgisayarda arızalanan parça yenisi ile değiştirilirken kolaylıkla değiştirilebilir. Fakat dizüstü bilgisayarlarda bu durum masaüstü bilgisayarlara göre biraz sorun çıkarabilir. Çünkü birçok donanım laptop anakartına gömülü durumda, ve dizüstü bilgisayarların temizliği ve bakımı masaüstü bilgisayarlara göre biraz daha zordur. O bakımdan bu yazımızı dikkatlice inceledikten sonra masaüstü bilgisayar fiyatları ve dizüstü bilgisayar fiyatlarını da araştırırken tüm bu hususları da dikkati almanız gerekir.

En iyi Bilgisayar Özellikleri

En iyi bilgisayar özellikleri nedir ? Teknolojinin hızla geliştiği hızına yetişmenin ise imkansız olduğu bir çağda en iyi bilgisayar özellikleri diye bir kavramdan bahsetmek aslında bakarsanız doğru bir söylem değil.

En iyi bilgisayar ihtiyaçlarınızı en iyi karşılayan bilgisayardır. Bu bakımdan bilgisayar satın alırken cihazınızın özelliklerini kendi ihtiyaçlarınız doğrultusunda inceledikten sonra , masaüstü bilgisayar veya dizüstü bilgisayar mı satın almanız gerektiğine karar vermelisiniz. Bu kararı da verdikten sonra kafanızdaki en iyi bilgisayara sahip olmuş oluyorsunuz.

En İyi bilgisayar özellikleri
En İyi bilgisayar özellikleri 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir