Evde Yapabileceğiniz Karın Egzersizleri

Bu Sayfayı Paylaş

Evde yapabileceğiz karın egzersizleri nelerdir? Göbek eritme hareketleri hengileridir?

Yapacağınız düzenli karın egzersizleri ile karın kaslarını güçlendirebilirsiniz.Çalıştığınız süre içerisinde yüksek oranda protein olarak ve düşük oranda karbothidratlı yiyecekler tüketerek göbek yağlarınızdan da tamamen kurtulabilirisiniz. Egzersizleri yaparken sadece vücut ağırlığını kullanabilirsiniz. Ancak antrenmanın zorluk derecesinni yükseltmek için antrenmanbir çift ağırlık ile bu süreci daha etkin yönetebilirsiniz. Göbek eritme hareketleri 

1. Plank Hareketi Göbek eritme hareketleri 

“Core” diye adlandırılan vüvudun merkezi sayılan kalça, sınt, karın kas gruplarını çalıştıran bir egzersizdir. Kolay görünen ancak vücudu ciddi bir şekilde zorlayan plank hareketi karın kas gruplarının çalışmasına ciddi anlamda yardımcı olur. Neredeyse bütün vücudu çalıştırır. 

Göbek eritme hareketleri
Plank

Plank yapmak için dirseklerden destek alarak şınav pozisyonu alın. Yukarıdaki resimde olduğu gibi mümkün olduğu kadar aynı pozisyonda kalmaya çalışın. Başlangıç için 5 set olmak üzere, 40’ar saniye bupozisyonda bekleyerek hareketi yapabilirisiniz.

2. Crunch (Yarın Mekik) 

Özellikle karında bulunan üst kas gruplarını çalıştınmak için çok etkili bir harekettir.  Sırt üstü uzanarak dizlerinizi hafifçe bükün ve ayak tabanlarını yere dokundurun. Kollarınızı baş arkasına alarak ya da göğsünüze çaprak bir şeklide dokundurarak, kalkılar vce tekrar inilir. Kalkarken nefes veriler ve inerken nefes alınır. Bu şekilde hareket tekrarlanır.  Göbek eritme hareketleri 

Göbek eritme hareketleri
Crunch

Yukarıdaki resimde görüldüğü üzere hareket yapılırken tamamen kalkılmamalı. Yarım kalkılarak sadece üst karın kas grubuna odaklanılmalı.  Başlangıç için 5 set olmak üzere, 20 tekrarla bu hareketi tamamlayabilirsiniz.  

3. Ayak Kaldırma (Leg raise) 

Bu hareket karın kaslarınızın alt kısımlarınıyoğun bir şekilde çalıştırmaktadır. Pozisyonu almak için sırt üstü olarak yere uzanın. Elleriniz yanlarda yerden destek alacak şekilde durmalıdır. 

Ayak kaldırma
Ayak kaldırma

Yukarıdaki resimde gördünüz üzere bacaklar paralel olacak şekilde 90 derece kadar kaldırılıp indirilmeli. Ancak kaldırma ve indirme esnasında karnınız hep gergin vaziyette olmalı, hareket bitene kadar karın dinlendirilmemeli. Dizlerinizi kırmadan bu haketi tekrarlayın.  Başlangıç için 5 set olmak üzere, 20 tekrarla bu hareketi tamamlayabilirsiniz. 

4. Bisiklet Hareketi Göbek eritme

Karnın hem ant tarafını hem de üst tarafını yoğun bir şeklide çalıştıran bisiklet hareketi için sırtüstü yere uzanın ve ellerinizibaşınızın altına koyun.  Kürek kemiklerinizi yerden kaldırın, bacaklarınızı yükseltin ve dizlerinizi 90 derece çıyla bükerek havada bisiklet sürer gibi pedal çevirin. Göbek eritme hareketleri 

bisiklet hareketi
Bisiklet hareketi

Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi sol diz, sağ dirseğe yakınlaştırılır. Sağ diz sol dirseğe.  Bu şekilde hareket tekrar ettirilir. Başlangıç için 5 set olmak üzere, 20 tekrarla bu hareketi tamamlayabilirsiniz. 

5.Flutter kicks Göbek eritme hareketleri

Karın kaslarını yoğun bir biçimde çalıştıran bu hareket evde kolaylıkla yapabileceğiniz egzersizlerden birisi. Bunun hareket için sırt üstü uzanınve her iki elinizi de kalçalarınızın altına alın. 

Flutter kicks
Flutter kicks

Yukarıdaki resimde olduğu gibi bacaklar düz durmalı ve düz bir şekilde yaklaşık 45 derecelik açıyla kaldırılıp indirilmeli. Bu esnada karın kasları gergin vaziyette olmalı.  Başlangıç için 5 set olmak üzere, 20 tekrarla bu hareketi tamamlayabilirsiniz. Göbek eritme hareketleri 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir