Yedikleriniz, kalp hastalığı, diyabet ve kanser gibi kronik hastalıkları geliştirmenizin yanı sıra sağlığınızın birçok yönünü büyük ölçüde etkileyebilir.

Özellikle kanser gelişiminin, yediklerimizle önemli bir şekilde ilişkili olduğu gösterilmiştir.

Çoğu gıda, kanserin büyümesini azaltmaya yardımcı olabilecek faydalı bileşikler içerir.

Bazı yiyeceklerin daha fazla tüketilmesinin, kanser hastalığı riskini  düşürdüğünü ortaya çıkaran birkaç çalışma da vardır.

Bu yazıda kansere karşı tüketilmesi gereken gıdalar değerlendirilmiştir. 

Kanser riskini azaltan yiyecekler

1. Brokoli

Brokoli - Kanser riskini azaltan yiyecekler

Kanser riskini azaltan yiyeceklerin başında Brokoli gelmektedir. Brokoli, güçlü antikanser özelliklerine sahip olabilen ve sebzelerde bulunan bir bitki bileşiği olan sülforaphane içerir.

Bir araştırma, sülforaphanın meme kanserine karşı hücrelerinin boyutunu ve sayısını % 75’e kadar azalttığını göstermiştir. 

Benzer şekilde, hayvanlar üzerine yapılan bir deneyde, farelere sülforaphane ile verilmesi prostat kanseri hücrelerini öldürmeye yardımcı olduğunu ve tümör hacmini % 50’den daha fazla azalttığını ortaya koymuştur. 

Bazı araştırmalar, brokoli gibi lahanta sebzelerin daha fazla tüketilmesi, kolorektal kanser riskinin daha düşük olmasını sağladığını ortaya koymuştur. 

Haftada birkaç öğün brokoli tüketmek kanserle mücadelede önemli  olabilir, kansere karşı önemli etki sağlayabilir.

Ancak, mevcut araştırmalar brokolinin insanlarda doğrudan kanseri nasıl etkileyebileceğini ortaya koymamıştır. Bunun yerine, ya baklagil sebzelerin ya da brokolideki belirli bir bileşiğin etkilerini araştıran tüp, hayvan ve gözlemsel çalışmalarla sınırlandırılmıştır. 

2. Havuç

Bazı araştırmalar Havucun kanser riskini azaltan yiyeceklerin arasında olduğunu ortaya koymuştur.  Havuç tüketmenin kansere karşı etkili olduğu, belirli kanser türlerinin riskini azalttığı bulunmuştur. 

Örneğin, bir analiz beş çalışmanın sonuçlarına göre havuç yemenin mide kanseri riskini % 26’ya kadar azaltabileceği sonucuna varmıştır 

Başka bir çalışmada, havuç tüketiminin daha yüksek olmasının prostat kanseri büyüme oranının % 18 daha düşük olması yönünde ilişkili olduğu bulunmuştur.

Havuç- Kansere karşılı etkili yiyecekler

Bir çalışmada akciğer kanseri olan ve olmayan 1.266 katılımcının tükettikleri analiz edilmiş ve havuç yemeyen ve sigara içenlerin, haftada bir kereden fazla havuç yiyenlere kıyasla, akciğer kanseri gelişme ihtimalinin üç katı olduğu tespit edildi. 

Özetlersek, havuç tüketimi ile prostat, akciğer ve mide kanseri riskinin azalması yönünde bir ilişki olduğu ortaya konmuştur. Bu bağlamda, Kanser riskini azaltan yiyeceklerin arasında havuç önemli bir yer tutmaktadır. Kansere karşı savaşmak ve kanser riskini azaltmak için, tüketim alışkanlığınıza havucu en az haftada iki kere dahil etmeyi unutmayın. 

3. Fasulye

Lif yönünden zengin olan Fasulye, kanser riskini azaltan yiyecekler arasında olup, kansere karşı savaşmak ve kanser riskini azaltmada önemli rol oynamaktadır. Bazı bilimsel çalışmalarda, Fasulyenin kolorektal kansere karşı korunmaya yardımcı olabileceğini keşfedilmiştir. 

Bir çalışmada kolorektal tümör hastalığına sahip olan 1.905 kişi incelenmiş ve daha fazla pişmiş, kuru fasulye tüketenlerin tümör nüksü riskinin azalma eğiliminde olduğu bulunmuştur. 

Fasulye - Kansere karşı koruyan gıdalar

Hayvanlar üzerinde yapılan bir deneye göre, siyah fasulye veya lacivert fasulye tüketimi kolon kanseri hücrelerinin gelişimini % 75’e kadar engellediğini de tespit edilmiştir. 

Bu sonuçlara göre, fasulye kanser riskini azaltmada önemli rol oynamaktadır. Kanser riskini azaltan ve kansere karşı iyi gelen besinler arasında önemli bir konuma sahip olan fasulyeyi her hafta birkaç porsiyon olarak tüketmek hem lif alımınızı artırır hem de ve kanser riskini azaltır.

Bununla birlikte, mevcut araştırmalar hayvanlar üzerinde yapılmıştır. İnsan üzerindeki etkisini tam manasıyla ölçmek için daha fazla çalışma gerekmektedir. 

4. Meyveler

Meyveler antioksidan bakımından yüksek olan meyveler de kanser riskini azaltan yiyecekler arasındadır. Antioksidan özelliklere sahip bitki pigmentleri kanser riskini azaltır ve kansere iyi gelir.

Bir bilimsel çalışmada kolorektal kanser hastası olan 25 kişiye yedi gün boyunca yabanmersini özü verilmiş ve kanser hücrelerinin büyümesinin % 7 oranında azaldığı ortaya konmuştur. 

Kansere karşı savaşmada meyvelerin rolünü ortaya koyan başka bir çalışmada, ağız kanserine yakalanan bazı bireylere  kurutulmuş siyah ahududu verildi. Daha sonra kanserin ilerleme seviyesinin azaldığı tespit edildi. 

Meyveler - Kansere karşı koruyan besinler

Hayvanlar üzerinde yapılan bir deneye göre, farelere kurutulmuş siyah ahududu vermenin kansere karşı korunmaya yardımcı olduğu ortaya konmuştur: özofagus tümörü insidansının  % 54’e kadar ve tümör sayısını  % 62’ye kadar azaldığı bulunmuştur.

Yine hayvanlar üzerinde yapılan başka bir deneye göre, farelere bir meyve özü vermenin kansere ilişkin birçok biyolojik işaretleyiciyi ortadan kaldırdığı görülmüştür.

Bu bulgulara dayanarak, kansere karşı korunmak için günlük olarak meyve tüketmelisiniz. Günlük yiyeceklerinize taze meyveleri ekleyebilirsiniz. 

5. Tarçın

Kansere karşı koruyan gıdalardan olan Tarçın kan şekerini azaltır ve vücitta bulunan iltabı gidermeye yardımcı olur. 

Hayvanlar üzerine yapılan bir deneyde, tarçının kanserli hücrelerin yayılmasını engellediği ortaya çıkmıştır. 

Tarçın - Kansere karşı koruyan yiyecekler

Başka bir çalışmaya göre tarçının kansere karşı etkili bir yiyecek olduğu bulunmuştur.  Tarçın ekstraktının kanser hücrelerinin yayılımını azalttığı keşfedilmiştir. 

Günlük tüketimizine 1 / 2–1 çay kaşığı (2–4 gram) tarçın dahil etmeniz, kanserin önlenmesinde faydalı olabilir. 

6. Kuruyemiş

Araştırmalar, kuruyemişlerin kansere karşı koruyan gıdalardan olduğunu ortaya koydu. 

Bilimsel bir araştırmaya göre fındık tüketen insanların,  kansere karşı daha dirençli olduğu ortaya çıkmıştır.

 30.708 kişinin 30 yıl boyunca izlendiği bir araştırmada, düzenli olarak fındık yemenin pankreas ve endometriyal kanser riskini azalttığı bulunmuştur. 

Kanser riskini azaltan yiyecekler

Hayvanlar üzerine yapılan bir deneyde, cevizle beslenen farelerin meme kanseri hücrelerinin büyü hızı % 80 oranında ve tümör sayısı % 60 oranında azalmıştır. 

Bu sonuçlar, kansere karşı korunmak için günlük olarak fındık tüketmeniz gerektiğini ortaya koyuyor. Fındık kansere karşı iyi gelen besinler arasında ilk sıralardadır. 

7. Zeytinyağı

Mucizevi bir yiyecek olan zeytinyağının birçok faydası vardır. Aynı zamanda kansere karşı en etkili yiyeceklerdendir.  Bazı çalışmalar,  yüksek miktarda zeytinyağı tüketiminin kansere karşı korunmaya yardımcı olabileceğini buldu.

Kanser riskini azaltan yiyecekler

19 çalışmadan oluşan büyük bir araştırmada, fazla miktarda zeytinyağı tüketenlerin, meme kanseri ve sindirim sistemi kanserine yakalanma riskinin az tüketenlere göre daha düşük olduğu saptanmıştır. 

Bir başka çalışma dünyadaki 28 ülkeyi değerlendirerek, zentinyağı tüketen ülkelerde kolorektal kanser oranlarının daha düşük olduğunu ortaya koydu. 

Kansere karşı korunmak için, kansere karşı etkili yiyeceklerden olan zeytinyağını günlük olarak tüketin.  Salatalarınızın üzerine gezdirebilir;etler için hazırladığınız soslarınıza ekleyebilirsiniz. 

8. Zerdeçal

Kansere karşı iyi gelen besinler arasında Zerdeçal da önemli bir yere sahiptir. Bir çok yararı bulunan zerdaçal antienflamatuvar, antioksidan ve hatta antikanser etkilere sahip kimyasallar içermektedir. 

Bir araştırmada kolon kanseri olan 44 hasta incelenmiştir.  Günde 4 gram verilen Zerdaçalın ardından 30 gün sonra  lezyon sayısında % 40 azalma görülmüştür. 

Kanser düşmanı besinler

Başka bir araştırmada, zerdaçalın kanser büyümesiyle ilgili spesifik bir enzimi hedefleyerek kolon kanseri hücrelerinin yayılmasını azalttığı bulundu. 

Kanser düşmanı yiyecekler arasndaki Zerdaçal ile ilgili yapılan başka bir bilimsel araştırmada, Zerdaçalın baş ve boyun kanseri hücrelerini öldürmeye yardımcı olduğu bulunmuştur. 

Kanser düşmanı zerdaçalın ayrıca akciğer, meme ve prostat kanseri hücrelerinin büyümesini yavaşlatmada etkili olduğu gösterilmiştir. 

Kanserden korunmak için günde en az 1-2 çay kaşığı (1-3 gr) öğütülmüş zerdeçal yemeye çalışın. Kansere karşı iyi gelen besinler arasında Zerdaçalın yerini küçümsemeyin. 

9. Turunçgil Meyveleri

Turunçgil meyveleri de kanser düşmanı besinlerdendir. Limon , greyfurt ve portakal gibi meyveleri tüketmek, bazı çalışmalara göre kanser riskini azaltmaktadır. 

Bilimsel bir araştırmaya göre yüksek miktarda narenciye tüketen hastaların, sindirim ve üst solunum yolları kanserine yakalanma riskinin daha düşük olduğunu tespit edilmiştir.

kanser düşmanı gıdalar

Dokuz çalışmayı inceleyen bir araştırma, turunçgil meyvelerinin tam anlamışla kanser düşmanı yiyeceklerden olduğunu ispatlamıştır. Fazla narenciye tüketmenin pankreas kanserine iyi geldiği bu hastalığı azalttığını ortaya koymuştur. 

Başka bir araştırmada,  14 çalışmanın incelenmesi sonucu olarak,turunçgil meyvelerinin kanser riskini azaltan ve kansere iyi gelen yiyecekler olduğu ispatlanmıştır. Haftada en az 3 porsiyon turunçgil meyvelerinden tüketmenin mide kanseri riskini% 28 oranında azalttığını gösterilmiştir. 

Kansere karşı korunmak için, kansere karşı etkili yiyeceklerden olan tunruçgil meyvelerini günlük olarak tüketin

10. Keten tohumu

Yüksek oranda lif içeren ve kalp için yararlı yağlar barındıran kanser düşmanı yiyeceklerden olan keten tohumu, günlük diyetiniz için önemlidir. 

Bazı araştırmalar keten tohumunun kansere karşı iyi geldiğini ortaya koymuştur.  Örneğin bir çalışmada, meme kanseri olan 32 kadına bir ay boyunca günlük keten tohumu verilmiştir.  Çalışmanın sonunda, keten tohumu verilen kişilerde tümör büyümesini azalmış  ve kanser hücrelerindeki ölümler artmıştır. 

Başka bir çalışmada, prostat kanseri olan 161 erkek gözlemlenmiş ve keten tohumu tüketen haslatarda, kanser hücrelerinin büyümesi ve yayılması azalmıştır.

Kanser düşmanı bir besin olan Keten tohumu lif bakımından yüksektir, aşka bilimsel araştırmalarda kolorektal kanserine iyi geldiği ve bu kansere karşı  koruyucu ektisi bulunduğu ispat edilmiştir. 

Tüketim alışkanlığınıza her gün bir çorba kaşığı (10 gram) öğütülmüş keten tohumu ekleyerek kansere iyi gelen yiyecek olan keten tohumunu diyetinizin bir parçası haline getirin. 

11. Domates

Kansere iyi gelen yiyeceklerin başında domates gelmektedir. Kanser düşmanı bu sebze içerisinde yüksek mikterda Likopen bulundurur.  Likopen domateze canlı kırmızı rengini verir ve antikanser özellikleri bulunan kimyasal bir bileşiktir.

Çeşitli çalışmalar, likopen ve domates tüketiminin prostat kanseri riskinin azalmasına yardımcı olabileceğini ortaya koymuştar. 

17 çalışmanın incelenmesiyle ortaya çıkan bilimsel bir araştırmaya göre  yüksek miktarda tüketilen çiğ domates, pişmiş domates dolayısıyla  likopen alımın, prostat kanseri riskinin azaltmaktadır. 

Kanser düşmanı yiyecekler

47.365 kişiden oluşan bir başka çalışma, özellikle domates sosu alımının, prostat kanseri riskini azalttığı ve gelişmesinin önüne geçildiğini kanıtlamıştır. 

Diyetinize, sandviçlere, salatalara, soslara veya makarnalara domates ekleyerek kansere karşı korunun. 

12. Sarımsak

Sarımsaktaki aktif bileşenlerin kanser hücrelerini öldürdüğü birçok araştırmada ispatlanmıştır. Bazı araştırmalar sarımsak tüketimi ile belirli kanser türlerinin riskinin düşük olması arasında bir ilişki bulmuşlardır.

543.220 hastanın dahil olduğu bir araştırma, sarımsak, soğan, pırasa ve arpacık gibi birçok Allium türü sebzeleri tüketenlerin, mide kanseri riski az tüketenlere göre daha az olduğu saptanmıştır. 

471 erkekten oluşan bir çalışma, sarımsak tüketiminin daha yüksek olmasının prostat kanseri riskinde azalma ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Kansere karşı iyi gelen yiyecekler

Başka bir çalışmada, meyve, koyu sarı sebzeler, koyu yeşil sebzeler ve soğan ile birlikte bol miktarda sarımsak yiyen katılımcıların kolorektal tümör geliştirme olasılığı daha düşük olduğunu ortaya koymuştur.  

Bu bulgulara dayanarak, kanser riskini azaltan yiyeceklerden olan sırımsağı muhakkak günlük tüketim alışkanlığınıza dahil edin. 

13. Yağlı balık

Yağlı balık kanser riskini azaltan yiyeceklerin içerisinde önemli bir yere sahiptir.  Bazı araştırmalar, her hafta yemek listenize birkaç porsiyon balık eklemenin kanser riskinizi azaltabileceğini öne sürüyor .

Büyük bir çalışma, fazla balık tüketmenin, sindirim sistemine ilişkin kanserlere yalakanma olasılığını düşürdüğünü ortaya koymuştur.

478.040 yetişkinin incelendiği bir çalışmada,  fazla balık yemenin kolorektal kanser geliştirme riskini azalttığını tespit ederken, kırmızı ve işlenmiş etlerin riski de artırdığını tespit etmiştir.

Kansere karşı iyi gelen besinler

Özellikle, somon, uskumru ve hamsi gibi yağlı balıklar, kansere karşı gıdalardan olan D vitamini ve omega-3 yağ asitleri gibi önemli besinleri içerir. Örneğin, yeterli D vitamini seviyesine sahip olmak , kanser riskini  azalttır. Ek olarak, omega-3 yağ asitlerinin kanser hastalığı gelişimini engellemektedir.  

Yeterli dozda doz omega-3 yağ asidi ve D vitamini dozu için ve bu besinlerin potansiyel sağlık yararlarını en üst düzeye çıkarmak için haftada iki porsiyon yağlı balık yemeyi hedefleyin.