Kanserden koruyan besinler nelerdir?

Bu Sayfayı Paylaş

Kanserden koruyan besinler nelerdir? Kansere karşı iyi gelen yiyecekler nelerdir?

Kanser bütün yaş grupları için tehlike oluşturabilecek bir hastalıktır.  Çocuklar, gençler ve yaşlılar milyonlarca kişi bu hastalıkla mücadele etmektedir. Kanser hastalığının en büyük handikabı sorunu ise hastalığın sessizce ilerleyerek ileri seviyedeyken belirtilerini göstermesidir.

İştah ve kilo kaybı, vücutta siyah ve mor noktalar, cildin solgun olması, solukluk, eklemlerdeki agrılar ve deredeki yağ bezeleriyle ortaya çıkabilen kanserden korunmak için doğru tedavi ve doğru beslenme şarttır.  Özellikle bağışıklık sisteminin güçlü olması kansere karşı savaşmada önemlidir.

Kanserden koruyan besinler nelerdir?

Genetik faktörler ve çevresel etkileden kaynaklanan çoğu kanser türü erken tanı ve etkin yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. Ayrıca beslenme alışkanlığı da kansere karşı önemli adımlardan biridir. 

Araştırmalar, doğru beslenememenin kanserin ortaya çıkmasında önemli rol oynadığını ortaya koymuştur. Bu yüzden doğru beslenilmesi, kimyasal gdalardan uzak durulması önem arz etmektedir. Özellikle mevsiminde meyve-sebze yenilmesi,  doğal gıdaların tüketimi gereklidir.

Aşağıdaki yiyecekleri evinizde eksik etmeyin!

Turpgiller: Vücutta sülforafan gibi aktif bileşiklere dönüşür. Bunlar da kansere karşı vücudu korur. 

Kırmızı üzüm çekirdeği: Aantioksidan olan Polifenolik bileşenleri proantisiyanidler ve tokoferol içerir. Kansere karşı etkilidir. Kanserden koruyan besinler arasındadır. 

Sarımsak: Antibiyotik, anti-virüs, anti-bakteriyel özellikleri vardır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Kanserden koruyan yiyeceklerdendir. 

Domates: Lipofen bileşenine sahip olup kansere karşı çok etkilidir.  Ayı zamanda yaşlanmayı geçiktirir. C vitamini bakımından zengin olup bağışıklığa iyi gelir. 

Ispanak: Kansere karşı etkilidir. Aynı zamanda kalp hastalıklarına, yüksek tansiyona karşı çok etkili bir sebzedir.

Lahana: Güçlü bir detoks sebzesidir. Vücutta bulunan zehirli toksinlerin atılmasını sağlar. Kanserden korur. 

Brokoli: Beta karoten açısından zengin olan brokoli, kansere karşı koruyucuyu bir sebzedir. Ayrıca ciddi oranda C vitamini bulunmaktadır. Lahana ve Karnıbahar ile aynı familyadan gelmektedir. 

Kayısı: Vucuda birçok yararı vardır. Hücreleri ve dokuları korur. Kansere karşı etkilidir. 

Havuç: Havuç içerisinde betakaroten, C ve E vitaminleri gibi güçlü bileşenler bulundurmaktadır. Havuç tüketmek kanser riskini azaltmaktadır.   

Tahıllar: Tahıl ürünleri özellikle karbonhidratlar, vitaminler, mineraller ve diğer besin öğelerini içerir. Arpa, mısır, buğday, yulaf gibi tahıllar özellikle E ve B grubu (B12 hariç) vitaminlerinden bulundurur. Ayrıca potasyum ve kalsiyum içerir. Bu bileşenler kanser riskini azaltmaktadır. 

Nohut: Nohut; fasulye, bezelye ve mercimek gibi diğer baklagiller gibi, lif ve protein bakımından zengin olup bazı önemli vitamin ve mineral içermektedir. Yağ düzeyi düşük ve kolesterol içermeyen nohut kalsiyum, magnezyum, betakaroten ve folik asit açısından zengindir. İçerisinde bulunan Selenyum Karaciğer enzimlerinin düzgün çalışmasını ve tümörlerin büyümesini engeller. Kanserden koruyan besinler arasındadır. 

İncir: İncir; içerisinde lif, magnezyum, manganez, sodyum, B6 vitamini ve K, potasyum ve kalsiyum A, vitamin Bl, vitamin B2, demir, fosfor ve klor gibi çeşitli bileşenler barındırır. Sindirim sistemine yardımcı olup kansere karşı etkili bir yiyecektir.

Fındık: Magnezyum, çinko, potasyum, demir ve kalsiyum, E ve B vitaminleri gibi bileşenleri barındıran fındık ellagic adı verilen bir tür asit içerir. Bu asit kansere karşı etkilidir. 

Zeytinyağı: Kandaki kolesterole iyi gelir. E vitamini açısından da zengindir. Cilde iyi gelir. Ayrıca kalp krizi, felç, kanser ve erken yaşlanmaya karşı beyni koruyucu etkiye sahiptir.

Soğan: Anti viral, anti-bakteriyel ve antibiyotik özelligi olan soğan bağışıklık sistemini güçlendirir. İçerdiği allicin ve sülfür ile mide ve bağırsak kanserine karşı koruyucu etki sağlar. Altı ayda bir soğan kürünün yapılması tavsiye edilmektedir. 

Şeftali: Kansere ve kalp krizine iyi gelir. Çünkü içerisinde betakaroten bileşeni vardır. Özellikle A, C, E ve K vitaminleri bakımından zengindir. Kanseden koruyan özelliği bulunmaktar.  

Pirinç: E ve B vitaminleri ve lif açısından zengin olan Pirinç, bağırsak kanserine karşı korur. Kolesterolü düşürrür ve kalp krizi riskini azaltır.

Fasulye: Yüksek oranda lif içerir ve çerisinde A, B12, C ve K vitaminleri, potasyum, kalsiyum, fosfor ve manganez de ihtiva eder.

C vitamini ve betakaroten gibi kalp hastalığı ve kanseri önleyen antioksidanları bulundurur.

Isırgan otu:  Antioksidan, anti-mikrobiyal, anti-ülser ve ağrı kesici özelliklere sahip olup kalp damar, böbrek ve kemik sağlığı için faydalıdır.

Bağışıklık sistemini güçlendirici etki yapar. Kanseri önleyen yiyecekler arasındadır. 

Kanserden korunmak için hangi besinlerden uzak durulmalı?

Konserve yiyecekler : Konserve yiyecekler alüminyüm kutularda muhafaza edildiği için içerisine bisfenol-A veya kısaca kansere sebep olan BPA dahil olabilir. Özellikle asit oranı yüksek diğer yiyecekleri konserve kutusundan yemek çok risklidir.

Cips ve Türevleri: Yüksek derecede yağ ve sodyum barındırır.  Aynı zamanda vücudun tanımadığı yapay tatlar, koruyucu maddeler ve gıda renklendiren maddeler de bulunur. Bu bileşenler kansere davetiye çıkarır.

İşlenmiş etler: Hamburger, sosisli sandviç, sosis, sucukgibi besinler kanser riskini artırır.

GDO’lu gıdalar: Genetiği değiştirilmiş gıdalar olarak bilinen bu yiyecekler kansere yol açmaktadır. 

Trans yağlar: Hidrojenize/ trans yağlar yağlar, daha uzun süre daha taze kalmaları için kullanmatır ancak karsere yol açmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir