Kurdeşen

Bu Sayfayı Paylaş

Kurdeşen nedir? Kurdeşen nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir? 

Halk arasında kurdeşen olarak bilinen Ürtiker, deride kabarık, kızarık ve kaşıntılı döküntülere sebep olan bir cilt hastalığıdır. Bu cilt hastalığında kaşıntı, kızarma ve kabarıklık  genellikle 24 saat içerisinde kendiliğinden kaybolmktadır.

Kurdeşen nedir?

Bulaşıcı olmayan Kurdeşen,  tüm vücutta görülmekle birlikte, bulaşıcı değildir. Eğer kızarıklık ve kaşıntı semptomları 6 haftadan kısa süreli ise “akut kurdeşen” olarak adlandırılır ve bu aşamada hastayı ileri derecede tedaviye gerek olmamakla birlikte, 6 haftayı geçen şikayetler  “kronik kurdeşen” olarak adlandırılır ve hasta bu durumda ileri derecede tetkik edilir.  Kurdeşen nedir?

Kurdeşen Nasıl Oluşur

Kurdeşen, bazen bir alerjen tarafından tetiklenir  ve histamini ve diğer kimyasalları deri yüzeyinin altından serbest bırakır, bu durumda inflamasyon ve sıvı birikmesiyle Kurdeşen ortaya çıkar.  Soğuk hava, güneş ışınları, stres, çeşitli ilaçlar, kimyasal madde içeren besinler, detarjanlar, yumuşatıcılar, parfümler, Kurdeşeni tetikleyebilir.

Kurdeşen nedir?

Kurdeşen nedir? Kurdeşen Belirtileri Nelerdir?

Kurdeşen, ciltte kaşıntılı, kırmızı kabarıklıklar şeklinde görülür. Aniden oluşan bu kaşıntılı, kırmızı kabarıklıklar, 1-2 mm’den 10 cm’ye kadar farklı boyutlarda olabilir ve birisi geçerken diğeri ortaya çıkabilir ve bütün vücutta kurdeşen görülebilir. Kurdeşen nedir?

Kurdeşen Tedavisi Nasıldır? 

Kurdeşen nedir? Belirtileri nelerdir? sorularını cevapdıktan sonra, Tedavisi nelerdir sorusuna cevap verelim. Öncelikle cildininzde oluşan semptomların Kurdeşen olup olmuduğunun anlaşılması gerekmektedir. Çünkü bazı bazı durumlarda böcek ısırmaları da ürtikere benzer durumların ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir.  Fiziksel muayene, tam kan sayım testi ve histamin seviyesi ya da alerji testleri ile durum kontrol edilebilir.

Kurdeşen nedir?

Aşağıdaki önlemlerle Kurdeşenli bölge rahatlatılabilir: 

  • Bölgeyi kaşımama ve tahriş etmeme, 
  • Sıcak su kullanmama,
  • Karbonatlı su ile duş alma
  • Reçetesiz satılan çeşitli antihistaminikler,
  • Akupunktur,

Alerjik reaksiyona ya da strese bağlı oluşan kurdeşende ise öncelikle tetikleyici faktör ortadan kaldırılmalıdır.

Kurdeşen nedir?
 Kurdeşen

Kurdeşenden kalıcı olarak kurtulabilmek için histamin seviyesini düzenli olarak yükselten etkenden kurtulmak gerekir. Aşagıdaki besinler bu konuda yardımcı olabilmektedir. 

Yapılan bilimsel bir araştırmada, maydanoz, papatya, zencefil ve Domuzotunun histamin salgılanmasını durdurduğu gözlemlenmiştir. Kurdeşen tedavisinde bu otların kullanımı önerilir. 

 Kaynaklar: 

https://acaai.org/allergies/types-allergies/hives-urticaria

Kurdeşen” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir