Günde bir muz yemek için 6 iyi neden

Bu Sayfayı Paylaş

Muzun faydaları nelerdir? Muzun vücuda ne gibi yararları vardır?  B6 vitamini bakımından zengin olmaları dışında, muz, iyi bir C vitamini, diyet lifi ve manganez kaynağıdır. 

Muzun faydaları

Muz, sadece vitamin ve lif açısından zengin değil, aynı zamanda yağsız ve kolesterolsüzdür. 

Muzda hangi vitaminler olduğunu hiç merak ettiniz mi?  B6 vitamini bakımından zengin olmaları dışında, muzlar iyi bir C vitamini, diyet lifi ve manganez kaynağıdır. Muz, ayrıca yağ ve  kolesterol içermez ve hemen hemen sodyum barındırmaz. Peki muzun sağlığınız için ne gibi yararları vardır? 

Muzun Faydaları

1. Muz, B6 vitaminini ihtiva eden en iyi meyve kaynaklarından biridir.

Muzdaki B6 Vitamini vücudunuz tarafından kolayca emilir ve orta boy bir muz günlük B6 vitamini ihtiyacınızın yaklaşık dörtte birini sağlayabilir.

B6 vitamini vücudunuza aşağıdaki şekilde yardımcı olur:

 • kırmızı kan hücreleri üretme,
 • karbonhidratları ve yağları metabolize ederek enerjiye dönüştürme,
  amino asitlerin metabolize etme
 • istenmeyen kimyasalları karaciğerinizden ve böbreklerinizden çıkarma,
 • sağlıklı bir sinir sistemine sahip olma.

B6 Vitamini de hamile kadınlar için de faydalıdır, çünkü bebeklerinin gelişim ihtiyaçlarını karşılar.

Muzun faydaları

2. Muz, ciddi bir C vitamini kaynağıdır

Muzun C vitamini ile doğrudan ilişkilendiremezsiniz, ancak orta boy bir muz günlük C vitamini ihtiyacınızın yaklaşık % 10’unu karşılayacaktır.

C vitamini vücudunuza aşağıdaki şekilde yardımcı olur:

 • Vücudunuzu hücre ve doku hasarına karşı korur,
 • vücudun demiri daha iyi emmesini sağlar
 • Cildinizi, kemiklerinizi ve vücudunuzu bir arada tutan protein olan  kollajeni üretir,
 • uyku döngüsünü, ruh halini ve stres ve ağrı deneyimini etkileyen bir hormon olan serotonin üreterek beyin sağlığını destekler.

3. Muzdaki manganez cildiniz için iyidir

Bir orta boy muz, günlük manganez ihtiyaçlarınızın yaklaşık % 13’ünü sağlar. Manganez, vücudunuzun kollajen yapmasına yardımcı olur ve cildinizi ve diğer hücrelerini serbest radikal hasarına karşı korur.

4. Muzdaki potasyum kalp sağlığınız ve kan basıncınız için iyidir

Orta büyüklükteki bir muz günlük potasyum ihtiyaçlarınızın yaklaşık % 10’unu karşılayan 320-400 mg arasında potasyum sağlayacaktır.

Potasyum vücudunuzun sağlıklı bir kalp ve kan basıncını korumasına yardımcı olur. Ek olarak, muzlar sodyum bakımından düşüktür. Düşük sodyum ve yüksek potasyum kombinasyonu, yüksek kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olur.

5. Muzlar sindirim sistemine yardımcı olabilir ve sindirim sistemi ile ilgili sorunları gidermeye yardımcı olabilir

Orta boy bir muz günlük lif ihtiyacınızın yaklaşık% 10-12’sini sağlayacaktır. Kadınlar için 20g, erkekler için 26g günlük diyet lifi alımı önerilmektedir.

Çözülebilen ve çözünemez lifler sağlığınızda önemli bir rol oynar. Çözünebilir lif, vücudunuzun kan şekeri seviyenizi kontrol etmesine ve kolesterol gibi yağlı maddelerden kurtulmasına yardımcı olur. Çözünmeyen lif dışkıya ağırlık ve yumuşaklık kazandırır, bu da düzenli bağırsak hareketlerini kolaylaştırır. Bu, bağırsaklarınızın zararlı bakterilere karşı korunmasını sağlar.

Muz, özellikle yeni olgunlaşanlar, ince bağırsağınızda sindirilmeyen (dirençli nişasta) nişasta içerir ve bu böylece doğrudan kalın bağırsağa geçebilir. Bu tür muzlar, daha uzun süre doygunluk hissi verirken kilonuzu daha iyi yönetmenize yardımcı olur.

Bununla birlikte, muzlar mide-bağırsak gibi sorunları yenmenize yardımcı olabilir:

 • kabızlık,
 • mide ülseri ve
 • mide ekşimesi

6. Muz enerji verir – vücuttaki yağ ve kolesterolü düşürür

Muz, üç doğal şeker içerir – sakaroz, fruktoz ve glikoz – ve size yağsız ve kolesterolsüz bir enerji kaynağı sağlar. Bu nedenle, muz, özellikle çocuklar ve sporcular için, kahvaltıda, öğlen yemeği olarak veya spor öncesi ve sonrasında ideal bir yiyecektir. 

Genel olarak değerlendirdiğimizde muzun faydaları saymakla bitmez. Bu yüzden günde bird adet muz tüketmenin vücuda birçok olumlu etkisi vardır.  

Güncellenme Tarihi: 20/01/2020

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir