Rüyada Uçmak

Bu Sayfayı Paylaş

Rüyada uçmak neye işarettir? Rüyada uçtuğunu görmek neye delalettir?

Rüyada uçmak

Rüyada uçmanın birçok farklı yorumu mevcuttur. Ünlü yorumcuları bazen benzer bazen birbirine yakın yorumlarda bulunmuştur. Ancak unutmamak gerekir ki, her bir rüya kişiye özel olduğu için kişinin aşağıdaki genel yorumları okuyarak kendi hayatına göre yorumlaması gerekir. Örneğin hapiste olan birisi uçtuğunda, rüya yorumcuları onun özgürlüğü şeklinde, bekar bir insanın farklı bir eve uçması evleneceği şeklinde yorumlanmıştır. Ayrıca rüyadaki diğer simgeler, renkler ve işaretler ile rüyayı yorumlamak önemlidir. Ancak en iyisini Allah cc bilir.

Ünlü tabirciler rüyada uçmayı aşağıdaki gibi çeşitli şekillerde yorumlamışlardır. 

 • Sevinç ve mutlluluğa,
 • Bazen yola çıkmaya,
 • rüyadabaş aşağı uçmak gerçekleştirilecek yolculuktan memnun olmaya, bazen de başaşağı uçmak işsiz kalmaya;
 • Kanat olmadan uçmak, vaziyet değiştirmeye, iş ya da yerdeğiştirmeye,
 • Kuşlarla uçmak, tanımadığı insanlarla görüşmeye;
 • Damdan dama uçmak, yeni insanlar tanımaya, ya da bir kadından başka bir kadına yaklaşmaya; 
 • Bilinen bir mekandanxevden başka bir bilinenyere uçmak, bekar ise evlenmeye,
 • Bilinmeyen eve uçmak ölmeye, 
 • Kanatsız olarak alçak bir yerden yüksek bir yere uçmak, isteklerinin gerçekleşeceğine, itibarının artacağına,
 • Uçarken gökyüzünde kaybolup gitmek  vefat etmeye;
 • Kanatları olduğunu ve bunları çırparak uçtuğunu görmek ferahlığa ve güzelliğe;
 • Hastanın uçması ölmesine;
 • Gökyüzünde sürekli olarak uçmak, birşeyleri sürekli olarak istediğine işarettir.
   

Rüyada çok yüksek irtifatlarda uçmak, evli kişiler için evliliklerindeki sorunlara işaret eder. Kişinin rüyasında alçaktan uçmaksı iyiye yorumlanmaz, hastalık vb sıkıntılara işarettir. 

Rüyada uçmak

Uçmak rüyası genellikle iyiye olumlu şeylerin olacağı yönünde yorumlanır.  Ancak uçarken korktuğunu görmek, bu olumlu şeylerin vaktinin henüz gelmediğini gösterir.

Danyal Aleyhisselam’a Göre Rüyada Uçmak

Rüyada uçmak iyiye  ve hayra yorumlanır.  Bir kuş misali bir yerden başka bir yere uçmak yolculuğa işarettir. Bu rüya aynı zamanda büyük mevkilere gelmek olarak da yorumlanabilir. Gökyüzüne ve bilinmeyene doğru uçmak iyiye yorumlanmaz.  Gökyüzüne uçmak bir daha geri dönmemek, vefat etmeye delalet eder. 

İbni Şirin’e Göre Rüyada Uçmak

Rüyada kanatsız halde uçmak vaziyet değiştirme şeklinde yorumlanır. Damdan dama uçmak, eşinden boşanmaya ve tekrar evlenmeye işaret eder. 

Rüyada uçmak

Kirmaniye’e Göre Rüyada Uçma

Kirmani göğe doğru uçmayı hacca gitmek olarak yorumlamıştır. Evinden uçup bilmediği bir eve gitmek bu dünyadan göçmeye; kişinin kuşlarınkine benzer kanatlarıın olduğunu görmesi, dikkat çekmeye, hayret celbetmeye,  göğe doğru uçmak ve daha sonra tekrar yere indiğini görmek, hastalanıp iyileşme şeklinde yorumlanır. 

Ebu Sait El-Vaiz

Kişinin rüyasında bir dağın en uç noktasına doğru uçtuğunu görmesi, büyük bir mekana gitmesi şeklinde yorumlanır. Rüyada uçarken düşmek, neyin üzerine düşülmüşse onun sahibi olacağını işaret eder. Bazen bu rüyada uçarken düşmek hastalık şeklinde yorumlanır.  Kanatlı olarak uçmak yolculuğu işaret ederken,  kanatsız uçmak, durumunu değiştirmeye, bir durumdan başka bir duruma geçmeye delalet eder. Kişinin uçtuğu yere ulaşması ,  iyi yolculuklar geçireceği şeklinde yorumlanır.

Bir araziden, tarladan başka bir araziye tarlaya uçmak, güç ile yorumlanır. kuvvet ve şerefe delalet eder. Alçaktan yükseğe doğru kant olmaksızın uçmak, isteğini emlde edeceğini gösterir.

İmam Nablusi

Havada güvercinler gibi uçmak ve yeryüzündekilere istidiği gibi zarar vermek ve dilediğine iyilikte bulunmak,  saltanat, izzet ve şerefe nail olur. Kişinin rüyada kuşlarla birlikte uçması, yabancı insanların (bir yabancı kavim) arasında bulunmak şiklende tabir edilir. Rüyada doğru bir şekilde ve zahmetsiz olarak uçmak,  gerçek hayatta iylerin doğru ve zahmetsiz olacağını gösterir. Nablusi’ye göre bir kişinin rüyasında iki kanadının olduğunu görmesi ve bunlarla uçması hayırdır.  Hapisteki birisinin rüyüdü uçması, hapisten çıkacağını gösterir. 

Kuş gibi uçmak, gerçe hayatta hayırla yorumlanır, kişi işinde terfi alır. Yukarı doğru uçup, bilinmeyene uçmak ve uçup kaybolmak, ölmeye , vefat etmeye işarettir.

Rüyada uçmak

Diğer tabirlere göre rüya sahibi tersine yani baş aşağı şekilde uçtuğunu gördüyse, grçek hayatta rahat bir yolculuk geçirecektir. Bu rüyayı gören kişi yolcu değilse, gerçek hayatta işinden olacağı şeklinde yormlanr. Rüyada bir damdan bir dama uçmak, yeni bir kadınla tanışacağına, ya da  meşhur birisi tarafından destekleneceğine dalalet eder. Bir kadın rüyada tanıdığı bir erkeğin evine uçarsa, onunla evlenir.  Bilinen bir evden bilinmeyen bir eve uçmak vefat etmeye,  hapisteki birinin uçması, özgürlüğe kavuşacağını gösterir.

Rüyada gökyüzünün boşluğunda uçmak, uzak bir yolucuk ya da yeni bir iş ile tabir olunur. Bazen uçmak, uçtuğunu görmek, ibadetlerin kabulünü, hayrı ve sevinci işaret eder. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir