Sağlıklı Beslenmek: Hastalıklara Karşı Koruyucu 10 Mucizevi Besin

Bu Sayfayı Paylaş

Sağlıklı Beslenmek Nedir?

Sağlıklı beslenmek, günümüzde en çok araştırılan ve merak edilen konulardan biri olmuştur. Genel olarak bilindiği üzere mevsiminde beslenmek hastalıklara karşı korunmamızda önemli bir etkisi vardır. Bununla beraber sebze, meyve, tahıl, bakliyat, kuruyemiş gibi günlük de tükettiğimiz besinlerin yerli tohumdan üretilmiş olması sağlığımız açısından daha güvenlidir. Örneğin; Afrikadan ithal, toplanıp 2 ay sonra masamıza gelen muzu tüketmek yerine toplandığının ertesi günü taze olarak masamıza gelen Gazipaşa muzu tüketmek gibi.

sağlıklı beslenmek

Hangi besini ne kadar ve nasıl tüketeceğimizi bilirsek, hastalıklara karşı da o kadar dirençli oluruz. Elimizden geldiğince işlenmiş gıdalardan ve her türlü paketli ürünlerden uzak durmak; sağlıklı yaşamımızın bir parçası olmalıdır. 

 

Aslında sağlıklı yaşamak ve hastalıklardan korunmak yukarıda anlattığımız gibi bilinçli olmakla alakalı bur durumdur. Bilinçli olmak hem kendimizin hem de ailemizin sağlığı için nesilden nesile aktarılan bir durumdur. 

Gelelim sağlıklı olmak ve hastalıklardan korunmak için Dr. Ümit Aktaş’ın önerdiği mucizevi 10 besine; zeytinyağı, avakado, ceviz, brokoli, sarımsak, bamya, arı poleni, susam, kuşburnu, enginar. Tüm besinler insan yaşamı için çok önemlidir fakat bizim burada saydığımız besinler genel olarak hastalıklardan korunmak için bağışıklık sistemini güçlendirici ve koruyucu özellikleri ile mucize niteliğindedir. Peki bu besinlerin özellikleri nelerdir vebu besinleri nasıl tüketmeliyiz? 

Zeytinyağı

Zeytinyağını diğer bitkisel yağlardan ayıran en önemli iki özelliği; meyveden elde edilmesi ve hiçbir kimyasal işleme tabi tutulmaksızın tamamen fiziksel işlemlerle mekanik olarak elde edilebilmesidir. Böylece zeytinyağı doğal haliyle tüketilebilir niteliklere sahiptir. Bu yüzden riviera zeytinyağları yerine soğuk sıkım- sızma zeytinyağları tercih edilmelidir. Yüksek ısılara tabi tutulmaksızın ılık ya da soğuk olarak tüketilmelidir. 

sağlıklı beslenmek

Avakado

Enerji değeri yüksek bir meyve olan Avokado yağ ve protein açısından da oldukça zengindir. Ayrıca bol miktarda A ve E vitamininin yanında B grubu vitaminleri ve potasyum gibi mineralleri içinde barındıran besleyici bir besindir.

Vücut dokularının ve cildin yenilenmesine yardımcı olur. Yaraların iyileşmesine katkıda bulunur. İyi bir hücre koruyucu ve antioksidandır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kansere karşı koruyucudur. Kalp ve damar sağlığı açısından da yararlıdır.

sağlıklı beslenmek

Avakadonun kabızlığa karşı etkili, bağışıklık sistemini güçlendirici özellikleri bulunmaktadır. İçerdiği doymamış yağ asitleri kanda kolesterolün yükselmesini önler. Dolayısıyla kalp ve damar hastalıkları için en iyi doğal ilaçtır. Avakadonun içinde A, B1, B2, B3, B6, C, E, K vitaminleri, fosfor, magnezyum, demir, potasyum, kalsiyum ve çinko gibi mineraller bulunmaktadır.

Faydaları saymakla bitmeyen avakado, tatlı ya da tuzlu olarak tüketilebilir. 

Ceviz

Ceviz folik asıt, E vitamini, demir, fosfor, magnezyum, potasyum, çinko mineralleri ve omega 3 yağ asitleri içeren zengin bir besindir. Antioksidan bir besin olan ceviz, içerdiği yağlar sayesinde kalp ve damar sağlığını korur. Lifli yapısı sayesinde sindirim sistemi sağlığı için yardımcı bir besindir. 

sağlıklı beslenmek

Cevizi salatalarda, soslarda, ekmek çeşitlerinde ve birçok yemek çeşidinde kullanabilirsiniz. Fakat  kalori değeri yüksek olduğundan günlük tüketim miktarı çok aşılmamalıdır. 

Brokoli

Kanseri önlemeye yardımcıdır. Özellikle meme kanseri riski taşıyan bireylerin tüketmesi önerilir. Kanseri önleyici ve tedavi edici özelliğe sahiptir. Kanserden koruyucu brokoli kürü tarifi için tıklayınız.

sağlıklı beslenmek

Brokoli saç sağlığına da faydalıdır. İçinde bulunan C, E, A, K, B6, B2 vitaminler saç köklerinin güçlenmesine ve saçların dökülmesine karşı yardımcı olmaktadır. Ayrıca içinde magnezyum, potasyum, fosfor, demir, çinko, selenyum da bulunmaktadır.

Önemli bir lif kaynağıdır. İçinde bulundurduğu bol miktarda lif sayesinde tok tutma özelliğine sahiptir. Bu özelliği ile diyet listenize alabilirsiniz. 

Brokoli kalp ve göz sağlığı içinde önerilen besinler arasındadır. Yapısında bulunan kalsiyum kas ağrılarına iyi gelmektedir. 

Peki brokoliyi nasıl tüketmeliyiz? Brokoliyi çok pişirdiğinizde etken maddeler kayboluyor. Sadece lif ile birlikte az kalsiyum alabiliyorsunuz. Buharda pişirildiği zaman ise yine etken maddeler azalıyor. Brokoliyi ısıya maruz bırakmadan tüketmemiz sağlık açısından daha faydalıdır. 

Sarımsak

Sarımsak güçlü bir antibiyotik olduğu için birçok hastalığa iyi gelmektedir. Kalp ve damar sağlığını korur. Tansiyonu dengede tutar. Bakterilere karşı koruyucudur. Kanser riskini azaltır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. vücudun demir dengesini korur. Cinsel yaşam sağlığını korur. Ayrıca cilt ve saç sağlığını da korur. 

sağlıklı beslenmek

Sarımsağı yemeklerde, salatalarda ya da tek başına pişirerek veya çiğ olarak tüketilebilir. Sarımsağı ezerek daha faydalı hale gelmesini sağlayabilirsiniz. 

Bamya

Bamya çözünür ve çözünmez lifler içerir. Çözünmez lifler metabolik toksinleri yok eder ve sindirim sistemi ile vücuttan dışarı zararlı toksinlerin atılmasını sağlar. Ülseri önlemede önemli bir etkisi vardır. Retinayı korur ve kataraktını önler. Stres ve depresyonu azaltır böylece sinir sisteminin korunmasında etki sağlar.

Bulundurduğu C vitamini sayesinde güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturur. K vitamini kemiklerin güçlenmesini ve kemik yapısının korunmasında etkilidir. Ayrıca kan pıhtılaşmasında da etkilidir. Demir, kalsiyum, manganez ve magnezyum gibi mineraller içerir.

sağlıklı beslenmek

Eğer kilo vermek isterseniz diyet listenizde bamyayı tercih edebilirsiniz. Çünkü bamyada bulunan yüksek oranda lif tok kalma sürenizi artıracaktır. 

Mevsiminde aldığınız bamyayı kurutabilir ya da derin dondurucuda saklayabilirsiniz ve yıl boyunca tüketebilirsiniz.

Arı poleni

Arılar bal dışında arı sütü, prıpolis ve arı poleni de üretmekte ve sağlıklı yaşam için faydalı katkıları bulunmaktadır. 

sağlıklı beslenmek

Arı poleni içinde bulunan A, B1, B2, B3, B4, B5, B6, B7, B8, B9, B12, C, D, E, H ve P vitaminleri, enzim, doğal horman ve 22 çeşit amino asit sayesinde kendisi küçük ama etkisi büyüktür. 

Bağırsak sorunlarını giderir, hafızayı güçlendirir, cilt sağlığını korur, bağışıklık sistemini güçlendirir, üst solunum yolları hastalıklarının tedavisinde kullanılır. düzenli kullanıldığında enerji vericidir. Arı poleni bu özellikleriyle mucizevi besinler arasındadır. 

Arı polenini sade bir şekilde su ile yutabileceğiniz gibi yoğurt, süt gibi besinlerle de tüketebilirsiniz. 

Susam

sağlıklı beslenmek

Kalsiyum içeriği en yüksek olan besinlerden birisidir. A, E ve C vitamini içeren susam aynı zamanda bakır, demir, sodyum, potasyum ve magnezyum içermektedir. İçerdiği zengin mineral ve viteminler yardımıyla birçok haztalığa iyi gelmektedir. Kanseri önleyici özelliği ile sağlıklı beslenmemize yardımcı olur. 

Susamı hamur işlerinde tüketsek de, susam yağı, susam ezmesi gibi yapılarda da tüketebiliriz.  

Kuşburnu

İçerdiği C vitamini sayesinde bağışıklık dostu besinlerdendir. Kurutulmuş kuşburnu çayı kronik öksürüğe iyi gelmektedir. Ayrıca kanser ve mide hastalıklarına karşı korumaktadır. Ödem atıcı özelliği ile şişkinliğe engel olmaktadır. 

sağlıklı beslenmek

Ayrıca cilt sağlığı üzerinde büyük etkisi vardır. Genellikle kışın kurutulmuş çay ya da marmelat şeklinde tüketilir. En faydalısı ise kurburnuyu demleyerek tüketmektir. 

Enginar

Enginar çok iyi miktarda C ve K vitamini içerir. Enginar düzenli olarak tüketildiğinde bünyenin ihtiyaç duyduğu kalsiyum, bakır, magnezyum, çinko, demir, potasyum ve fosforu sağlar. Ayrıca yüksek lif içeriği ile bağırsak sağlığını korur. Kalsiyum açısından da zengin bir besin kaynağıdır. 

sağlıklı beslenmek

Kolesterolü sağlıklı seviyede tutar ve içerdiği zengin demir sayesinde anemi hastalığına iyi gelir. İyi bir antioksidan olması sebebiyle karaciğeri korur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir