Silinmeyip Gizlenen D Klasörü – Disk Bölümü Geri Getirme

Bu Sayfayı Paylaş

Belki de çoğu windows kullanıcısının başına gelen olay bu.

Silindiğini sandığımız hatta üstüne bir de format atıp da bulamadığımız D klasörümüz aslında silinmedi ya da sadece gizlenmiş olabilir.

Peki bu nasıl oluyor?

Bunu bazen istenmeyen virüsler neden olabiliyorken, bazende bilgisayarlara format atarken C sürücümüze format atarız, çünkü D klasöründe yedeğimiz vardır. Format sonrası baktığımızda ise Aaa yanlışlıkla yedeklerimi de sildim bile dediğiniz olmuştur. Belki de herşeyi doğru yaptınız C sürücünüz yani sistem dosyalarının bulunduğu sürücümüze format attınız ama sadece D klasörü format sonrası kayboldu. İşte bu nokta da yazımızın devamında yapacağınız işlemler ile bu dosyalara erişebilirsiniz.

Neden D Klasörü Deniyor?

Aslında disk sürücülerindeki harflerin hiçbir önemi yok. Sadece sistem ilk formatlandığında harf sırasına göre atanmaktadır. Sistem C harfinden başlar sırayla devam eder. C ilk etapta sistem tarafından atanır eğer yedeklerimizin bulunduğu sürücüyü atamamışsa işte bu yazımızdaki konu da atama işlemini biz yapacağız.

Haydi işlemlerimize başlayalım…

 

İlk etapta aşağıda gördüğümüz gibi bilgisayarı girdiğimizde D Klasörümüz yani yedek dosyamız yok.

 

Ardından işlemler için sırasıyla Bilgisayarımı sağ tıklıyoruz.Ardından yönet diyoruz. Burda dikkat edilecek yeni bir husus Bilgisayarımın kısayol olmaması.

 

Ardından Disk Yönetimi diyoruz.

 

Burda Harddiskimize ait bölümler mevcut. İşte tam burada acaba hangisi benim yedek dosyam diyebileceğiniz  bölümler mevcut. Dikkat edilecek önemli hususlar. Yedeğiniz çok yüksek ihtimalle Gb cinsindendir.Ve bölümünüz birinci bölüm türündeki sürücüleri aramak. Zaten belli olduğu gibi kalanlar kurtarma dosyaları ve sistem dosyalarıdır. Harf atanmamış birincil bölümüzü bulup sağ tıklıyoruz

 

Sağ tıkladıktan sonra sürücü harfi ve yolu değiştir deyip işlemimize devam ediyoruz.

Ekle butonu ile Harf ekleyeceğiz

 

Sistem otomatikmen boşta olan D sürücüsünü atamak için izin istiyor. Tamam diyoruz. İsteyen farklı bir harf de atayabilir.

 

Evet görüldüğü gibi işlemimiz tamam. D sürücümüz yani yedek olarak kullandığımız sürücümüz görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir