Yeni Zelanda’da camiye silahlı saldırı

Bu Sayfayı Paylaş

Yeni Zelanda’da camiye silahlı saldırı. Christchurch cami saldırısını,  Avustralya’da doğan 28 yaşında Brenton Tarrant gerçekleştirdi. Saldırıdan önce 74 sayfalık manifesto Tarrant , Müslümanlara karşı “korku atmosferi” oluşturulması gibi çeşitli amaçları listeliyor. İslam’a yönelik şiddetli ayaklanmaları savunuyor. 

Yeni Zelanda'da camiye silahlı saldırı

Avustralya’nın başbakanı Scott Morrison, Tarrant’ın Yeni Zelanda’da tutuklandığını doğruladı ve yayımladığı manifgestoyu “nefret belgesi” olarak nitelendirildirdi.Yeni “Manifesto” da şüpheli şöyle diyor: “Dilimin kökenleri Avrupalı, kültürüm Avrupalı, politik inançlarım Avrupalı, felsefi inançlarım Avrupalı, kimliğim Avrupalı ve en önemlisi de kanım Avrupalı”

Belge, Tarrant’ın işçi sınıfı, düşük gelirli bir ailede büyümüş olduğunu gösteriyor. “Dürüst bir aileden  beyaz bir adamım, halkım için bir gelecek sağlamak adına tavır almaya karar verdim” diyor. “Ailem İskoç, İrlanda ve İngiliz kökenli. Hiç sorun yaşamadan düzenli bir çocukluk geçirdim. ”

Brenton Tarrant
Brenton Tarrant

Belgenin soru-cevap bölümünde Tarrant, şöhret aramadığını ve “çoğunlukla içe dönük bir kişi” olduğunu iddia ediyor ve kendisini etnik-ulusçu ve faşist olarak nitelendiriyor. Saldırıyı iki yıl boyunca planlanmış olduğunu  iddia ediyor. 

Tarrant tarafından yazıldığına inanılan 74 sayfalık bir manifestoda, kurbanların “toprakları işgal etmeyi ve etnik olarak kendi halkımı değiştirmeyi hedeflediğini” iddia edildi. Belgede göçmenler “büyük bir işgalci grup” olarak nitelendirildi. Y

Ayrıca  daha önce katliam gerçekleşiten Norveçli tetikçi Anders Breivik’ten ilham aldığını belirtti. Yeni Zelanda’da camiye silahlı saldırı

Saldırıyı planlama hakkında ise şöyle yazdı: “Tahmini iki yıl önceden bir saldırı planlamaya başladım ve  Christchurch’deki bölgeye bir saldırı planlamaya 3 ay önce başladım”

Brenton Tarrant
Brenton Tarrant

Brexit’i destekleyip desteklemediğini cevaplayarak, şöyle yazdı: “Evet, resmi bir politika için olmasa da. Gerçek şu ki, insanların ekonomi ile ilgisi olmadığı gerçeğiyle yüzleşmesi gerekiyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın destekçisi olup olmadığına ilişkin olarak şöyle yazdı: “Yenilenmiş beyaz kimliğin ve ortak amacın sembolü olarak? Tabii.” Ancak ” Bir politikacı ve lider olarak? Sevgili tanrı hayır.”

Oswald Mosley, tarihte kendisini en çok özdeşleştireceğini söylediği kişi.

Olay Nasıl Gerçekleşti? Yeni Zelanda’da camiye silahlı saldırı

Brenton Tarrant

Brenton Tarrant

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir